Belföld

Minimálbér, garantált bérminimum: a kormány kiszámolta a 2025-ös heti- napi- és órabéreket is

Marjai János / 24.hu
Marjai János / 24.hu
A rendelet hatálya januártól kiterjed majd minden munkáltatóra és munkavállalóra.

December 7-ig társadalmi vitára bocsátották a minimálbérről és a garantált bérminimumról szóló kormányrendelet-tervezetet, amely a munkaadók és munkavállalók szervezeteinek megállapodásában foglaltakkal összhangban januártól emeli a legkisebb béreket.

A rendelet hatálya kiterjed majd minden munkáltatóra és munkavállalóra. A Nagy Márton vezette Nemzetgazdasági Minisztérium kiszámolta a teljes munkaidőben foglalkoztatottak heti-, napi- és órabérét is.

2025. január 1-jétől a minimálbér havi összege 290 800, a garantált bérminimumé 348 800 forintra emelkedik. 

A teljes munkaidőben foglalkoztatott mininálbéres munkavállaló munkavállaló hetibére 66 860, napibére 13 380, órabére 1 672 forint lesz. A legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállaló részére alapbérként megállapított garantált bérminimumnál a hetibér 80 190, a napibér 16 040, az órabér 2 005 forintra emelkedik. Részmunkaidő esetén mindkét esetben a munkaidő eltérő mértékével arányosan csökken a havi, heti és napi bértétel.

A kormány szerint a fizetések vásárlóerejének növekedésével a fogyasztás emelkedik, ami hozzájárul a gazdasági bővülés helyreállításához. A tervezet hatásvizsgálati lapja szerint az intézkedéstől a nemzetgazdasági tárca azt reméli, hogy 67 milliárd 632 millió 850 ezer 242 forinttal javítja majd a költségvetés egyenlegét.

A rendeletet megalapozó hároméves bérmegállapodást Orbán Viktor kormányfő aláírásakor reálisnak nevezte, de jelezte, beiktattak egy felülbírálati záradékot is. Az állami rádióban pénteken a miniszterelnök a kilenc százalékos béremelést történelmi léptékűnek nevezte, azt  mondta: a kormánynak csak közvetítői szerepe van a bérmegállapodásban, de vezérfonaluk, hogy az átlagbér elérje az egymillió forintot.

Kapcsolódó
Egyre inkább a kormányt tartjuk felelősnek – főként a megélhetés és az egészségügy aggasztja a magyarokat
Hiába az Európai Uniót és az ukrajnai háborút hibáztató kormányzati kommunikáció, a magyar lakosság egyre inkább úgy érzi, az ország vezetése felelős azért, hogy nem keresünk elég pénzt a tisztes megélhetéshez. További aggodalmat okoz a vendégmunkások jelenléte és a háziorvosi rendszer elégtelen működése.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik