A Radiology folyóiratban megjelent új tanulmány szerint a teljesen beoltott betegek COVID-19 áttöréses fertőzéseinek klinikai tünetei általában enyhébbek, mint a részlegesen beoltott vagy be nem oltott betegeké – olvasható az EurekAlerten megjelent sajtóközleményben.
A igazolt COVID-19 megbetegedések száma már világszerte meghaladja a 270 milliót, az összesített halálozási arány pedig körülbelül 2%.
Áttöréses fertőzésnek minősül, amikor sikerül úgy kimutatni a koronavírus jelenlétét egy szervezetben, hogy a beteget legalább 14 nappal a mintavétel előtt beoltották koronavírus-vakcinával. A dél-koreai kutatók szerint ez az első olyan tanulmány, amely részletesen elemzi az áttöréses fertőzések előfordulását és súlyosságát is.
„A tanulmány célja az volt, hogy dokumentálja a COVID-19 áttöréses fertőzéseinek klinikai jellemzőit, és összehasonlítsa azokat a be nem oltott betegek fertőzésével” – idézi a sajtóközlemény Yeon Joo Jeongot, a tanulmány egyik vezető szerzőjét.
Dr. Jeong és munkatársai 2021 júniusa és augusztusa között elemezték felnőtt betegek adatait. oltottsági állapotuk szerint három csoportra oszthatók. A kutatók értékelték a klinikai tünetek és – például a tüdőt vizsgáló – képalkotó eljárások általi mérések közötti különbségeket, és elemezték az oltottsági állapot és a klinikai eredmények közötti összefüggéseket.
A 761 kórházba került beteg 6,2 százaléka volt teljesen beoltott, 17 százalék részlegesen oltott, és 77 százalék oltatlan. A CT-vizsgálatokon átesettek között az oltatlanok mindössze 22 százalékánál nem találtak tüdőgyulladásos kórképet, míg ez az arány a teljesen oltottak között 59 százalék, a részlegesen oltottak között 30 százalék volt. Az oltottaknak alacsonyabb volt a kockázatuk a mesterséges lélegeztetésre is.
A kutatók azt is kimutatták, hogy az életkor fokozott kockázati tényező, még az oltottak között is.