Élet-Stílus

Száműzték a szeszt a faluból

sörösüveg (alkohol, sör)
sörösüveg (alkohol, sör)

Öt évre betiltották az alkohol bevitelét és eladását a szibériai Jesszej településen.

A település önkormányzatának képviselői január 1-jei hatállyal az égetett szeszesitalokat, a sört és más alkoholtartalmú italokat is mind kitiltották a Krasznojarszk területen lévő kis falucskából.

A Krasznojarszktól másfél ezer kilométerre lévő településen mindössze 631 ember él, főként jakut nemzetiségűek. A tiltás ellen egyedül csak a faluban élő, alkohollal is kereskedő vállalkozó lépett fel – nyilatkozta Gennagyij Majmaga, a falu vezetője.

A jakutok a 2010-es népszámlálás adatai szerint közel 478 ezren élnek az Oroszországi Föderációban. A Közép-Ázsiából bevándorolt, mongol-türk népek keveredéséből kialakult népesség halászatból, vadászatból, állattenyésztésből él. Az orosz birodalom, majd a szovjethatalom terjeszkedésével együtt az erős és kártékony alkohol is megjelent az ősi népeknél, így a jakutoknál is. Szakemberek szerint az ő szervezetüket azonban a szláv népességhez tartozó emberekéhez képest jobban megviseli az alkohol.

Oroszországban hatalmas problémát jelent az alkoholizmus. A BusinesStat üzleti statisztikai szervezet adatai szerint 2010-ben 1,67 milliárd liter vodkát adtak el az országban, azaz egy főre 12 liter jutott. A RoszSztat állami statisztikai hivatal szerint 2011-ben az alkoholfogyasztás 10 liter/fő volt.

Az állam és a helyi hatóságok jogszabályokkal próbálják útját állni a népbetegséggé vált problémának. Moszkvában például 15 százalékosnál erősebb alkoholt este tíztől reggel tízig nem árulhatnak a boltok. Két éve pedig 89 rubelben (623 forintban) állapították meg fél liter vodka árát. A legutóbbi szabályozás idén júliusban született meg, ez korlátozza az alkohol reklámját a nyomtatott sajtóban és az interneten egyaránt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik