A Cordia tapasztalatai szerint míg március és április közepe között az egy évvel korábbihoz képest a felére esett az új építésű otthonok iránt érdeklődők száma, addig május már a kilábalás jeleit mutatta, és az év eleji szint közelébe tért vissza a vevői oldal aktivitása.
Az elmúlt hónapban a zöldövezeti projektek iránt érdeklődők száma már csak alig néhány százalékkal múlta alul a krízis előtti szintet, de az elmaradás a belvárosi fejlesztések esetében sem érte el a 10%-ot.
Az Otthon Centrum (OC) szintén az érdeklődők számának növekedését tapasztalja, sőt a kisebb lakások iránt újra megjelent a befektetői kereslet is. Az elmúlt hetekben – a kijárási korlátozások vidéki lazításával párhuzamosan – a telefonos és online megkeresések elérték a korlátozások bevezetése előtti szint 98 százalékát, majd Budapest megnyitásával már a 129 százalékára nőttek.
Az ingatlan.com adatai is azt mutatják, hogy a lakáspiaci forgalom az egészségügyi veszélyhelyzetet követően kezd visszatérni a régi kerékvágásba, ami nagyrészt az újlakás-piac élénkülésének köszönhető. A portál szerint a használt lakások iránti kereslet már visszakúszott a februári szint 80-90 százalékára, az új építésű ingatlanok iránti érdeklődések száma viszont időarányosan már a 2019-es szintet is meghaladja.
Júniusban az eladó új lakóingatlanok iránti kereslet a márciusi mélyponthoz képest már háromszorosára nőtt az ingatlanhirdetési portálon, és időarányosan a tavaly júniusi érdeklődések számát is több mint 25 százalékkal meghaladja.
Ez utóbbi azt jelzi, hogy a vásárlók is tisztában vannak azzal, hogy nem hezitálhatnak sokáig, mert gyakorlatilag napról-napra csökken az amúgy sem bőséges kínálat.
A fővárosban májusban alig 370 kész lakásból válogathattak a vevők. Noha az idei év során 8000 új otthon átadása várható az értékesítés alatt álló négylakásosnál nagyobb társasházakban, ebből a jelentős mennyiségből csupán 2000 eladatlan.
Kiemelt kép: MTVA / Jászai Csaba