Egyre több helyen bukkan fel az az álhír, hogy a pár napja Csernobilban égő erdő miatt a mai napon atomfelhő érkezik Magyarország fölé. Több forrásból érkezik a rossz információ, vannak, akik orvos, fizikus ismerősükre hivatkoznak, és vannak, akik egyenesen az Országos Meteorológiai Szolgálat dolgozóit jelölik meg forrásként, sőt, még WhatsAppon is elindult egy ilyen körüzenet.
A valóság azonban az, hogy még Csernobil környékén sem volt a megengedettnél magasabb a sugárzás akkor, amikor az erdő égett: még a tűz közelében sem ment a normális mérték fölé, annak ellenére, hogy hivatalosan tizenhatszorosára emelkedett a szintje. Így már magában ez megdönti az álhírt, ami egyre gyorsabban, még szakemberek között is terjed.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat közben közleményt is adott ki, megjegyezve, hogy azt hitték: áprilisi tréfáról van szó, amikor megkeresték őket a témával, de hamar rá kellett jönniük, hogy van, aki ezt komolyan gondolja. „Az ukrán hatóságok tájékoztatása szerint a helyszín közelében mért háttérsugárzási értékek nem haladják meg az ott megengedett szintet. Országos Atomenergia Hivatal (OAH) szerint a magyarországi háttérsugárzás értékeiben nem volt a normálistól eltérő változás” – írja az OMSZ. „A Facebookon az Országos meteorológiai intézetre hivatkozva terjed egy álhír miszerint csütörtökön és pénteken ne tartózkodjunk kinn a levegőn a csernobili radioaktív sugárzás miatt. Az Országos Meteorológiai Szolgálat kéri, hogy ne terjesszen senki hamis információt!”
Az Európai Bizottság radioaktív környezeti monitorozó honlapján egyébként az európai térség háttérsugárzás-adatai folyamatosan megtekinthetők. Aki hazai értékekre kíváncsi, az megnézheti a Paksi Atomerőmű weboldalát is, ahol szintén nyomon követhető, hogy mekkora az erőmű környékén a sugárzás. Az Urban Legends is foglalkozott a témával, szépen körbejárta, hány hivatalos forrásból ellenőrizhető, hogy egyszerű álhírről van szó.