Nagyvilág

Kormánytagok segítettek EU-s papírokhoz több ezer külföldit, bukhat a Boriszov-kormány

A szófiai kormány több tagja is érintett a csalásban, amelynek keretében külföldiek ezrei vásárolhattak illegálisan európai uniós vízummentességet biztosító bolgár állampolgárságot - jelentette kiszivárogtatott információk alapján az Euractiv.
Kapcsolódó cikkek

A brüsszeli hírportált felkereső informátor, Kátya Mateva arról számolt be, hogy a héten napvilágra került ügyben többek között Kraszimir Karakacsanov kormányfőhelyettes, Ekaterina Zaharieva külügyminiszter és Andrej Kovacsev európai parlamenti képviselő is érintett.

Az ügyészség tájékoztatása szerint az illetékes állami ügynökség a gyanú szerint 5000 euróért hamis tanúsítványokat állított ki külföldiek bolgár származásáról, amelyek alapján megkaphatták az állampolgárságot.

A nyomozás során 285 ezer eurónyi (nagyjából 92 millió forintnyi) készpénzt találták a szervezet egyik magas rangú vezetőjének széfjében.

A férfit az igazgatóval és két másik tisztségviselővel együtt őrizetbe vették.

Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök hétfőn bejelentette, hogy az ügynökséget bezárják, feladatait más szervek veszik át. A Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párttal koalícióban kormányzó, Egyesült Hazafiak nevű nacionalista szövetségnek tagja a Karakacsanov vezette IMRO párt is, amelynek állítólag ez a csalás jelentette a fő bevételi forrását.

A cikk szerint

az ügyfelek nagy része macedón polgár volt, utánuk fejenként 550-1500 eurót kapott Karakacsanov, és naponta akár 150-200-an is lehettek.

Kátya Mateva korábban az állampolgárság megadásában részt vevő egyik hivatalt vezette, 2016-ban azonban kirúgták, elmondása szerint azért, mert nem volt hajlandó részt venni a csalásban.

7000 mutyit blokkolt

Az informátor közölte, hogy hivatali ideje alatt több mint hétezer hamis állampolgárság megadását blokkolta, Karakacsanov pedig az IMRO elnökeként komoly nyomást gyakorolt a kirúgása érdekében az akkor még az igazságügyi miniszteri posztot betöltő Zaharievára, minthogy a hamis tanúsítványért fizető külföldiek visszakövetelték a pénzüket.

Mateva dokumentumokat juttatott el a cikk szerzőjéhez, aki szerint ezek látszólag alátámasztják az állításait. Hangsúlyozta, hogy ezeket bemutatta a vádhatóságnak is, azonban mégsem indult eljárás egyik említett politikussal szemben sem, ami véleménye szerint a Boriszov és Karakacsanov közötti koalíciós megállapodás része lehetett.

Az Euractiv megkeresésére Kovacsev határozottan visszautasította az ellene megfogalmazott vádakat, Zaharieva pedig “meglepőnek” nevezte az ügyet. Sajtóhírek szerint a botrányba akár bele is bukhat a Boriszov vezette szófiai kormány.

Kiemelt kép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik