Az elmúlt időszakban óriási mennyiségű szemét halmozódott fel a szigeteknél. A helyi fókakölykök palackokkal játszanak, a remeterákok kupakokba költöznek be, a pintyek műanyagszálakból építenek fészkeket, a teknősök pedig tápláléknak nézik a zacskókat – írja az IFLScience.
Az óceánok műanyag-szennyezettsége egyre nagyobb méreteket ölt. Az ENSZ becslése szerint évente mintegy 13 millió tonna műanyaghulladék áramlik a tengerekbe, a számítások alapján pedig 2025-re megháromszorozódhat az óceánok szennyezettsége.
A hulladékok egy része az 1978 óta világörökségi helyszínnek számító Galápagos-szigetekhez sodródik. Bár napjainkban a szigetcsoport területének 97 százaléka le van zárva, és csak felügyelettel látogatható, a térség még sincs védve az emberi tevékenység káros hatásaitól.
Az Exeteri Egyetem helyszínen dolgozó munkatársai az ITV-nek azt mondták, hogy a műanyagok jelentős része Dél-Amerikából és a Csendes-óceán térségéből érkezik. A legnagyobb mennyiségben palackok sodródnak a szigetekhez.
A szakértők azt gondolják, hogy a műanyag nem képes Ázsiától a Galápagos-szigetekig úszni.
A flakonok és zacskók azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik. A hulladék bomlásával létrejövő apró szemcsék, az úgynevezett mikroműanyagok szintén komoly problémát okoznak.
Ezeket a törmelékeket a tápláléklánc minden állata képes lenyelni, így az egész ökoszisztémát súlyosan fenyegetik.
(Kiemelt kép: Thinkstock)