Tudomány zöldövezet

Madármérgezések: csoda, hogy még nem volt emberi áldozat

Deák Gábor / MME
Deák Gábor / MME
Tömeges, teljesen tudatos, védett madarakat is érintő vadmérgezés történt a Pest vármegyei Sülysáp közelében. Magyarországon sajnos nem példa nélküli az eset, az elmúlt 20 évben számos hasonló természetkárosítás történt. Az elkövetők többnyire vadászok, akik illegális növényvédőket használva próbálják kiirtani a „konkurenciát”, ám a célzott fajok mellett gyakran más állatok is a hatóanyagok áldozatul esnek. A felderítés kifejezetten nehézkes, ezért nincs igazán visszatartó erő, az alkalmazott mérgek ereje pedig brutális, kész csoda, hogy emberi életet még nem követeltek.

Sok tetem közvetlenül a csalétkek körül hevert, a madarak mellett pedig nagyszámú elpusztult rovar is feküdt, nem kérdés: az alkalmazott méreg rendkívül erős volt. Mivel az időjárás a napokban kifejezetten kellemesen alakult, a terület pedig könnyedén megközelíthető, és kutyasétáltatásra vagy kirándulásra egyaránt alkalmas, hatalmas szerencse, hogy embereknek még nem esett bajuk.

Józan ésszel szinte felfoghatatlan,

miért adná bárki is a fejét ilyen tudatos, könyörtelen természetpusztításra.

A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósághoz 2025. március 7-én érkezett bejelentés elhullott állatokról, amelyeket a Pest vármegyei Sülysáp és Mende között találtak. A terület átvizsgálásába a természetvédelmi őrök mellett a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) méreg- és tetemkereső kutyás egysége is bekapcsolódott, a gyanú pedig hamar beigazolódott: tömeges, szándékolt, csalis mérgezés történt.

Eredetileg három tetemet találtak, ám mostanra bizonyítottan 23 állat pusztult el, illetve lett csalétek. Eddig egy, fokozottan védett parlagi sas; hét védett egerészölyv és öt holló került elő; de további állati tetemeket (rókák, házi liba, kacsa, tyúk); korábban elhullott, mostanra nagyrészt lebomlott madarakat (egy egerészölyv, egy holló); illetve egy kihelyezett sertésfejet és csalétkeket (házi kacsa, baromfi és házi nyúl) is felfedeztek. A környékbeliek beszámolói alapján ráadásul kutyák is érintettek lehetnek.

Az eset nem mérhető a hírhedt, 2021-es, szintén Pest vármegyei turai tömeges mérgezéshez, a terület átfésülése azonban még nem ért véget, szinte biztos, hogy további tetemek kerülnek még elő. Az ügyben a Nagykátai Rendőrkapitányság nyomozást indított.

Kik és miért követhették el a pusztítást, milyen lehetőségek adottak a felderítésre, hogyan támogatja az MME a hatóságok munkáját, és mennyire elterjedt problémáról van szó? Többek között ezekről kérdeztük Orbán Zoltánt, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesült szóvivőjét, illetve Deák Gábort, a kutyás egység vezetőjét.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik