Sheri Wells-Jensen, a Bowling Green Egyetem nyelvésze és a San Franciscó-i METI Intézet munkatársa szerint a nyelvészek, matematikusok és egyéb tudósok együttes munkája valószínűleg nem lesz elegendő ahhoz, hogy kommunikálni tudjunk az idegen civilizációkkal. A szakértő a Space.comnak azt mondta, minden lehetséges segítségre szükségük lesz.
Wells-Jensen a közelmúltban olyan kísérletet hajtott végre, amelyben az alanyoknak, azaz az egyetemi hallgatóknak kódolt rejtvényeket kellett megoldaniuk. A kódokat egy mesterséges, kifejezetten az idegenekkel való kommunikációra kifejlesztett nyelvvel, a lincosszal hozták létre.
A vizsgálatban a résztvevők az egyszerűbb rejtvényeket, például a matematikai függvényeket viszonylag könnyedén dekódolták, a bonyolultabb elemek értelmezése ugyanakkor már komoly kihívást jelentett.
Két rejtvény megfejtése például a kör egyenlete, illetve a π (pí) volt. Mikor Wells-Jensen megkérdezte a hallgatókat, hogy milyen szót jelöl a két kód, érdekes megfejtéseket kapott – valakik a „végtelenség”, mások a „világ” szavakat vélték felfedezni.
A kísérlet azt igazolja, hogy egyelőre nemhogy az idegenek, de még az emberek által készített kódokat sem könnyű egyértelműen megfejteni.
Wells-Jensen úgy véli, egy hatalmas, szakértők és amatőr kutatók bevonásával zajló projekttel lesz érdemes fejleszteni az emberiség kollektív tudását. Ehhez elsőként a kritikai gondolkodást, illetve a természet működéséről alkotott képünket kell fejlesztenünk, hogy megérthessük a földön kívüli intelligenciától származó üzeneteket.
A METI egyik célja – és tényleg úgy gondolom, hogy mindannyiunk célja lehetne -, hogy dolgozzunk ezen a tudományos műveltséggel kapcsolatos problémán
– mondta a szakértő.
Az idegenekkel való kommunikációhoz még egy dologra szükség lesz: a tudósoknak ki kell deríteniük, hogy a nyelv mennyire egységes a kozmoszban.
A neves nyelvész, Noam Chomsky gyakran hangoztatta, hogy amennyiben egy marslakó érkezne a Földre, azt hihetné, hogy az emberek dialektusokkal ugyan, de egy nyelvet beszélnek, hiszen minden földi nyelv hasonló struktúrákra épül.
Doug Vakoch, a METI elnöke szerint elképzelhető, hogy az idegenek nyelve is hasonlít a miénkre. Ezen elmélet bizonyítását azonban jelentősen megnehezíti, hogy egyelőre itt, a Földön sem tudják a kutatók biztosan, hogy pontosan hol és miként alakult ki a nyelv.
(Kiemelt kép: Thinkstock)