Tudomány

Napfény és termőtalaj nélkül termesztenek zöldségeket az Antarktiszon

Ha az emberiség a jövőben szeretne kolóniát létrehozni a Marson, meg kell oldania a telepesek élelmezését. A legjobb az lenne, ha a marsiak a vörös bolygón maguknak állítanák elő a táplálékot.

A szakértők egyelőre földi laboratóriumokban próbálják kideríteni, hogy hogyan is lehetne élelmet előállítani az idegen égitesteken. A német antarktiszi bázison, a Neumayer III kutatóállomáson például növényeket igyekeznek termeszteni szélsőséges körülmények között. A csapat a közelmúltban 3,6 kilogramm salátát, 18 uborkát és 70 retket takarított be – számol be a ScienceAlert.

A zöldségek az EDEN-ISS nevű laborból származnak, ahol föld, napfény és növényvédő szerek nélkül termesztik a növényeket.

A kutatók egy újrahasznosítható vizet keringető hálózatot, egy speciális tápanyagellátó rendszert, illetve LED-eket használnak a zöldségek gondozásához. Emellett a laboratóriumban folyamatosan ellenőrzik a szén-dioxid szintjét.

Paul Zabel, a projektben dolgozó mérnök szerint a zöldségek magjait februárban ültették el. Később adódtak problémák, a rendszer például kisebb leállásokat produkált, ráadásul a termesztés időszaka alatt óriási vihar sújtotta az állomás környékét. Végül azonban sikerült megfelelően gondozniuk a növényeket.

A projektet koordináló Német Űrrepülési Központ (DLR) szerint májusig hetente 4-5 kilogramm zöldséget takaríthatnak majd be a szakértők.

https://twitter.com/DLR_en/status/979681665709760513?ref_src=twsrc%5Etfw&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.sciencealert.com%2Fscientists-have-just-grown-a-salad-in-an-amazing-antarctic-greenhouse

A különböző kutatócsapatoknak már korábban is sikerült meglepő körülmények közt zöldségeket termeszteniük – 2015 óta például a Nemzetközi Űrállomáson is folytatnak hasonló vizsgálatokat.

A DLR programjában azonban minden korábbinál több növénytípussal kísérleteznek. A német szakértők még gyümölcsök, így eper termesztésével is próbálkoznak.

(Kiemelt kép: Thinkstock)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik