A Fővárosi Főügyészség korábban hat ember ellen emelt vádat bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés, sikkasztás, pénzmosás és orgazdaság miatt, azt állítva: munkájuk során előnytelen szerződéseket kötöttek, az MVM-nek 15 milliárd forint vagyoni hátrány okoztak, amelyből 12 milliárd térült meg.
Az I., II., IV., V. és VI. rendű vádlottak az MVM Zrt. tulajdonában álló Paksi Atomerőmű Zrt. vezető beosztású dolgozói voltak, míg a III. rendű vádlott egy tanácsadó cég igazgatósági tagja. Tevékenységüket szerbiai erőműfejlesztéssel, energianád-programmal, tanácsadói szerződéskötésekkel, és egyebek mellett szállodavásárlással összefüggésben kifogásolták.
Balla Barbara büntetőtanácsa Kocsis Istvánt és egyik társát bizonyítottság hiányában mentette fel a vádak alól.
A tanácsvezető bíró kitért ugyanakkor arra, hogy Kocsis István feleségének büntetőjogi felelősségét pénzmosásban és orgazdaságban, egy másik vádlottét szintén pénzmosásban és hűtlen kezelésben megállapította a törvényszék, amely ezzel a korábbi elsőfokú eljárásban meghozott ítélettel lényegében azonos döntést hozott.
Szólt arról is, hogy az MVM-csoport kifogásolt projektjei egy részének eredménytelenségében szerepet játszott a gazdasági világválság és a szerződő partnerekben a Kocsis István későbbi leváltása miatti bizalmatlanság is.
Balla Barbara az eljárásról azt mondta: az iratok nehezen voltak kezelhetőek, a nyomozó hatóság elmulasztotta számos, a bizonyítást megkönnyítő bizonyíték beszerzését. Az ügy bonyolultságát érzékeltetve közölte, hogy az elsőfokú ítélet várhatóan mintegy 250 oldal lesz.
Az ügyben azért volt szükség új eljárásra, mert a Pécsi Ítélőtábla 2016 májusában a Kaposvári Törvényszék korábbi elsőfokú döntését a bizonyítékok “súlyosan okszerűtlen mérlegelése” miatt négy vádlott vonatkozásában nem találta megalapozottnak. Egy vádlott elhunyt az eljárás alatt, egy másikra vonatkozó felmentő ítélet korábban jogerőssé vált.
(MTI)
Kiemelt kép: MTI/Varga György