Kim Dzsong Un – a KCNA állami hírügynökség jelentése szerint – azt mondta, Észak-Korea az újabb rakétateszttel csak meg akarta fékezni az amerikaiak harci kedvét. Az észak-koreai vezető végső céljuknak nevezte, hogy
megteremtsük a valós erőegyensúlyt az Egyesült Államokkal szemben, s annak vezetőit elriasszuk attól, hogy katonai megoldásról beszéljenek.
Kim Dzsong Un jelezte azt is, hogy országa a szankciók ellenére is tökéletesíteni akarja nukleáris erejét. Tudósainak, mérnökeinek a jövőben is dolgozniuk kell az észak-koreai rakétatechnika további korszerűsítésén.
Az ország sikereket ért el rakétapotenciálja fejlesztése terén, annak ellenére, hogy évtizedek óta büntető intézkedések vannak érvényben vele szemben – mondta, hangsúlyozva, hogy Phenjan meg akarja mutatni a
nagyhatalmi sovinisztáknak, miként képes tovább haladni útján a korlátozó intézkedések ellenére is.
Sikeresnek nevezte az újabb rakétatesztet, megállapítva, hogy a Hvaszong-12-es típusú közepes hatótávolságú rakéta a tervezettnek megfelelő röppályán haladt, átrepült Japán második legnagyobb szigete, Hokkaido felett, majd pontosan a kijelölt helyen csapódott a Csendes-óceánba.
Kínai nagykövet: Washington ne fenyegessen
Az Egyesült Államoknak tartózkodnia kellene Észak-Korea fenyegetésétől – közölte Kína washingtoni nagykövete. Cuj Tien-kaj egy diplomáciai rendezvényen beszélt.
Őszintén megmondom, az Egyesült Államoknak szerintem a mostaninál sokkal többet kellene tennie annak érdekében, hogy e kérdésben hatékony nemzetközi együttműködés jöjjön létre.
Washingtonnak többet kellene tennie azért, hogy meg lehessen találni a párbeszéd felújításához vezető utakat – tette hozzá a diplomata. Kína mindenesetre a Phenjan elleni szankciókat illetően “sem többet, sem kevesebbet” nem fog tenni annál, mint amit az ENSZ BT határozatai előírnak – közölte Cuj Tien-kaj.
Korábban amerikai részről éppen Pekinget ösztönözték arra, hogy tegyen többet a válság megoldásáért. Rex Tillerson amerikai külügyminiszter úgy vélte, Kínának érvényesítenie kellene a nyersolaj-szállítási embargót Észak-Koreával szemben, mert az “nagyon erőteljes eszköz” lenne az észak-koreai magatartás megváltoztatására.