Nyakunkon a vizes vébé, jegyek már csak korlátozott számban kaphatóak és – ahogy azt egy tegnap esti budapesti kerti parti során tapasztaltam – sokan még mindig nincsenek tisztában azzal, pontosan mit is takar ez az esemény.
A kerti partin egy hölgy azzal az ötlettel állt elő, hogy meg kéne nézni legalább a kajakosok versenyét, arra azért kíváncsi lennék, mondta, és a férje sem mondott nemet, mi több, azt felelte: jó ötlet, kicsim, végül is, miért ne?
Na, és akkor itt álljunk meg egy szóra, kezdjük az alapoktól, és tisztázzuk, mi is az a vizes vébé, mik azok a vizes sportok, továbbá, melyek azok a sportok, amik első látásra vizes sportnak tűnnek, de korántsem azok.
Ha a gyerekeinknek a lehető legegyszerűbben szeretnénk elmagyarázni, melyek a vizes sportok, mondjuk azt:
Ha ezt megértettük, azt is értjük, miért nem vizes sport a kajakozás, miért butaság arra biztatni barátainkat, hogy látogassunk el a kajakosok versenyére egy vizes vébé alkalmával, hiszen a kajakos a vízbe már a futamidőn túl ugrik (egyesek szerint dől) bele, ha egyáltalán beleugrik (vagy dől), a kajakos versenyen kívül lesz vizes, tehát a kajakozás nem vizes sport, hanem vízi sport.
– Érdekes, amit mondasz, szólt a férj, azt hiszem értem is. Engem igazából az érdekelne, van-e olyan vizes sport, amely közben a versenyző száraz marad?
Nem, természetesen nincs. A tudomány jelenlegi állása szerint ilyen vizes sport nincs, hiszen, mint mondtam, a vizes sportok lényege, mintegy kvintesszenciája, hogy az ember a vízben versenyezve vizes legyen. Ehhez mindenekelőtt az kell, hogy a sportoló bejusson a vízbe. A vízbe különböző technikákkal lehet bejutni, ugrással, mászással, lépcsőn, létrán, illetve úszva.
– És, ha bent vagyunk, akkor ott sportolnunk kell – mondta a férj.
– Nem. Nem egészen. Azután, hogy bementünk a vízbe, magunk dönthetünk arról, hogy sportolunk-e, vagy sem.
– Értem. De mi mást lehet a vízben csinálni?
– Mi mást? Ezer dolgot. Ezt felsorolni is nehéz. Van aki nézelődik, mások, üldögélnek, pancsolnak, és olyan is akad, aki azért megy be a vízbe, mert pisálnia kell.
– És mi a helyzet a horgászokkal?
– Ők általában a fák tövében pisálnak.
– Nem úgy értem. A horgászat az nem vizes sport?
– Nem értem a kérdést – feleltem, de hazudtam, értettem a kérdést, csak nem szerettem volna megsérteni, a felesége előtt nevetségessé tenni a férfit, elszámoltam magamban tízig, mert a kérdés természetesen orbitális hülyeség, valóban előfordul, hogy a horgász horgászás közben bemegy a vízbe, de sportolást a szárazon maradt technikai eszközével, a horgászbotjával végzi, a horgászat nem vizes, hanem vízi, azon belül is technikai vízi sport, nem pedig vizes sport.
Szóval nagy a zűrzavar a fejekben, pedig már csak három nap és kezdődik a világtörténelem legnagyobb szabású vizes sporteseménye, amit csak Magyarországon tízmilliárdan kísérnek majd figyelemmel a helyszínen és a tévéképernyők előtt.