Tudomány

Fény derült a tengerparti pacák rejtélyére

Philip Grace / Facebook
Philip Grace / Facebook

Rájöttek, milyen anyagból is állnak valójában azok a titokzatos pacák, amelyeket egy kanadai sziget partjaira mosott a tenger – írja a The Guardian. A rejtélyt egy új-fundlandi egyetem kutatói oldották meg.

Amint arról a 24.hu korábban beszámolt, idén szeptemberben különös fehér pacák kezdtek megjelenni Új-Fundland partjain. A helyiek beszámolói szerint a furcsa anyag leginkább nyers kenyértésztára hasonlít, szaga pedig zöldségolajra emlékeztet. A pacák méretben elég változóak, de átlagosan körülbelül 15 centiméter az átmérőjük.

A lakosok sok ötlettel előálltak annak kapcsán, hogy miből is állhatnak a szokatlan képződmények: egyesek valamilyen gombára vagy penészre tippeltek, mások szerint pálmaolaj, paraffinviasz, esetleg bálnák termelte ámbra lehet. Az is felmerült, hogy egy lángoshoz hasonló helyi étel, a touton nyers tésztájáról van szó, azonban egyik találgatás sem bizonyult helyesnek.

A jelenség Chris Kozak kémikus érdeklődését is felkeltette, aki kollégáival együtt tanulmányozni kezdte a pacákat. A szakértő szerint a képződményeknek ruganyos anyaguk volt, szaguk pedig valamilyen oldószerére emlékeztette őt. A kutatók először arra tippeltek, hogy poliuretánhabbal van dolguk, amelyet halászhajók szigetelésére használnak. Későbbi vizsgálataik azonban azt mutatták, hogy az anyag valószínűleg butilgumi és polivinil-alkohol keveréke, amelyet a tankerhajókat olajjal feltöltő csövek tisztítására használnak.

Ez az anyag nem mérgező, Kozak szerint ennek ellenére aggodalomra adhat okot. Sűrűsége ugyanis nagyobb a vízénél, ami azt jelenti, hogy legnagyobb részét valószínűleg nem mosta partra a tenger, hanem lesüllyedt az óceán mélyére. Az óceáni környezetbe kerülve egy ilyen mesterséges anyag számos problémát okozhat, például hozzátapadhat az állatokhoz és táplálékaikhoz is, ezzel pedig mérgező anyagok juthatnak a szervezetükbe.

A kémikus értesítette a kormányt felfedezéséről, de választ egyelőre nem kapott tőlük. A környezetvédelmi minisztérium szóvivője viszont korábban azt mondta, nagyon komolyan veszik a szennyezéses ügyeket, a káros anyagokat a környezetbe engedő vállalatoknak 6 millió kanadai dolláros büntetéssel kell szembenézniük.

Kapcsolódó
Rejtélyes gömbök ezreit mosta partra a tenger
A szakértők egyelőre nem tudják pontosan, mi okozta a jelenséget.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik