Tudomány

Nincs egyedül, ha ön is fel szokott ébredni az éjszaka közepén

Tetra Images / Getty Images
Tetra Images / Getty Images

Világszerte rengeteg ember tapasztal rendszeresen ébrenlétet az éjszaka közepén, hajnali 3–4 környékén, hogy aztán a legkülönbözőbb dolgokon – vizelési ingeren, másnapi tennivalókon stb. – kezdjen el töprengeni. A jelenség hátterének az IFLScience járt utána.

A hajnali ébredés teljesen normálisnak tekinthető, sőt a többség többször is megébred éjszaka, legfeljebb nincs tudatában ennek. Alvásunk több ciklusra bontható, először általában egy könnyebb, éberebb rész kezdődik, amelyet aztán mélyebb alvási fázis követ. Ezután jön a gyors szemmozgás (REM) fázisa, amely aktívabb és nagy valószínűséggel ébredést okoz, hogy aztán megint elaludjunk.

A folyamat nagyjából négy órát vesz igénybe, ami azt jelenti, hogy amennyiben este 11-kor alszunk el, 3 óra környékén térhetünk magunkhoz.

Ideális esetben az alvás rövid megszakítása néhány pillanatig tart, de ha az ember elkezd gondolkozni, megnehezülhet a visszaalvás. Ez azt jelenti, hogy magát az ébredést nem a stressz idézi elő, viszont annak következtében az ébrenlét teljessé válhat.

Éjjel ráadásul általában sokkal kevésbé racionálisak gondolkozunk, mint napközben. Greg Murray pszichológus és kognitív terapeuta szerint ennek hátterében az áll, hogy ilyenkor semmit sem tehetünk a probléma megoldása érdekében, ezért marad az aggodalom.

A szakértő megoldásként a mindfulness meditációt javasolja, ennek során a légzésre vagy az érzékszervekre való összpontosítás segít elcsendesíteni az elmét, csökkenteni az aggodalomroham kialakulásának esélyét. Némi szerencsével a technika segít visszaaludni, amennyiben ez sem válna be, Murray szerint könyvvel érdemes elterelni gondolatainkat.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik