Az emberi tevékenység jelentős mértékben hozzájárult számos állatfaj kipusztulásához, melynek eredményeként jelenleg a hatodik tömeges kihalás küszöbén állunk. A tudósoknak nincs pontos válaszuk arra, hogy az emberiség megjelenése óta pontosan hány állatfajt vesztettünk el, a modern korról azonban vezetnek nyilvántartást, írja a LiveScience.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listája szerint a modern kor kezdete, vagyis 1500 óta összesen 777 állatfaj pusztult ki. Ezeknek a kihalásoknak egy része természetes is lehetett, de szinte mindegyikben lehetett szerepe az embernek is a szervezet szerint, tekintettel arra, mekkora hatást gyakoroltunk a természetre, főleg ezen időszak alatt. Az IUCN azonban a világ ismert fajainak csak körülbelül 5 százalékának a kihalási kockázatát mérte fel, ezért sokkal több olyan állatfaj lelhette vesztét, melyet nem regisztráltak.
Robert Cowie, a Hawaii Egyetem kutatóprofesszora szerint ez a szám azonban nagyon magasnak tűnik. A természetes fajkihalásra jelenleg elfogadott mutató az E/MSY, ami azt jelzi, egymillió fajból mennyi pusztult ki évente. A kutató csapatának adatelemzése szerint ez az arányszám 100 körül lehet, ami azt jelentené, hogy a 2 millió ismert fajból nagyjából 100 ezer pusztult ki.
Ebben azonban nincsenek benne az ismeretlen csoportok, amelyekkel együtt 7,7 millió körül lehet az összes Földön élő faj száma. Ezt is beleszámítva a lap szerint 381 ezer környékén lehet az összes kihalt állatfaj száma az elmúlt 500 évből. John Alroy, az ausztráliai Macquarie Egyetem biológusa szerint azonban szinte lehetetlen kiszámítani a modern kihalási tendenciákat, így óvatosságra int a becslésekkel kapcsolatban.