Már 4000 évvel ezelőtt, az ókori Egyiptomban is próbálták kezelni a rákot – írja a Live Science. Ezt egy koponya bizonyítja, amelyen műtét hegei látszanak.
A Krisztus előtt 2686 és 2345 közöttről származó koponyán a kutatók egy nagy daganat nyomait fedezték fel, amely körül több apró vágást is megfigyeltek.
A legősibb ismert feljegyzés a rákról Krisztus előtt 1600 körülről származik. A szöveg több melltumort is felsorol, és leszögezi, hogy nincs rájuk gyógymód. A mostani tanulmány viszont azt mutatja, hogy az egyiptomiak ennél már jóval korábban ismerték a rákos megbetegedéseket, és próbálkoztak is a kezelésükkel.
A szakértők szerint ez egyben a legősibb ismert esete a daganatokkal kapcsolatos műtéti beavatkozásoknak, és egyben a modern orvostudomány kezdetét is jelöli. Emellett úgy vélik, ha 4000 éve már műtéti úton próbáltak szembeszállni a rákkal, akkor magát a betegséget több ezer évvel azelőtt is ismerhették.
A kutatócsapat emellett egy nő koponyáját is megvizsgálta, aki valamikor Krisztus előtt 664 és 343 között élhetett, és 50 évesen hunyt el. Az ő csontjain szintén tumorra utaló jeleket vettek észre, emellett viszont olyan sérülések nyomait is felfedezték, amelyeket egy éles fegyver okozhatott. Ezek a sebek begyógyultak, ami azt jelzi, hogy a súlyos fejsérülések kezeléséhez elég fejlett volt az egyiptomi orvoslás, a rákkal viszont nem tudtak megbirkózni.