A világ egyik legnagyobb aranylelőhelye a dél-afrikai Witwatersrand-medencében található, ahonnan becslések szerint a Földön eddig kibányászott aranymennyiség nagyjából 40 százaléka származhat. A folyamat azonban jelentős károkkal is jár, ugyanis több millió köbméternyi meddő marad hátra, amely többek közt nehézfémeket és ciánt bocsát ki magából.
Dr. Steve Chingwaru, egy 26 éves zimbabwei kohász a közelmúltban elvégzett egy kutatást, amelyet követően arra a következtetésre jutott, hogy a johannesburgi bányák körül található 6 milliárd tonna meddő akár 460 tonna úgynevezett „láthatatlan aranyat” is tartalmazhat, írja az IFLScience.
Mivel napjainkban egyre kevesebb aranyat találnak a bányászok, annak ellenére, hogy folyamatosan mélyebbre mennek, az arany alacsony koncentrációjú forrásokban való keresés is egyre szükségszerűbbé válik. Így jutottak el a kutatók a meddőkhöz.
A szakértő doktori munkájában jelezte, hogy a hagyományos technológiával az aranykészletek nagyjából 30 százalékát lehetett kitermelni, ám mintegy 24 milliárd dollárnyi (8471 milliárd forintnyi) készlet még mindig ott lehet a földben, illetve a meddőben.
A kérdés már csak az, hogy az új módszer elég olcsó-e ahhoz, hogy megérje a kitermelőknek. A kohász elmondása szerint beszélt a dél-afrikai aranybányászati üzletág több magas rangú tulajdonosával is, akik úgy gondolják, hogy a vállalkozás gazdaságilag életképessé válhat.