A világ óceánjainak átlagos mélysége 3682 méter körül mozog, de van egy pont, ahol a tengerfenék ennek a mélységnek körülbelül a háromszorosa. Ez a Challenger Deep, az óceán legmélyebb pontja, amely a híres Mariana-árokban található a Csendes-óceán nyugati részén, és alig néhány ember látogatta meg eddig, írja az IFLScience.
A területet három mélyedésre lehet felosztani, amelyek keleti, középső és nyugati medencékként ismertek. Egy nemrégiben, 2021-ben publikált tanulmány megerősítette, hogy a legmélyebb pont a keleti medencében található, 10 935 méter mélységben.
Néhány felfedezőről tudni csak
Hihetetlen mélysége ellenére a Challenger Deepet Jacques Piccard oceanográfus és Don Walsh haditengerészeti hadnagy is elérte, akik 1960-ban az amerikai haditengerészet tengeralattjárójával jutottak el a tenger fenekére.
Több mint hat évtizeddel később James Cameron filmrendező lett a Challenger Deep második látogatója és az első egyéni utazó, aki 2012-ben érte el a legendás területet. Ezt egy saját maga által tervezett tengeralattjáróban tette meg, melyben a lejutás két óra 36 percig tartott.
Bár sokan ellenkezőleg gondolnák, a terület csak úgy nyüzsög a különféle létformáktól, és nagyrészt olyan élőlényeket látni ott, amilyeneket máshol nem. Sajnálatos módon azonban az emberi szennyezés jeleire is rátaláltak már a területen: az egyik expedíció során még egy sörösüveget is láttak a kutatók.