Óriási gejzírt fedezett fel a Szaturnusz egyik holdján a James Webb űrtávcső, amely vízgőzt spriccel a világűrbe – írja a Live Science. Az Enceladus nevű holdról az űrbe bocsátott pára a szakértők szerint az élethez szükséges vegyületeket tartalmazhat.
Nem ez az első alkalom, hogy a csillagászok az égitestről kilövellő vizet figyeltek meg, azonban a mostani megfigyeléseik szerint a vízsugarak sokkal távolabbra jutnak az űrben, mint korábban gondolák, akár több száz kilométernyire is.
Persze a víz már önmagában is egy fontos feltétele az életnek, az Enceladuson pedig vízből nincs hiány: a csillagászok szerint az égitestet egy vastag jégréteg borítja, amely alatt óriási óceán található.
A NASA a jövőben küldetéseket indítana a Szaturnusz különleges holdjához, hogy az élet nyomai után kutassanak. Terveik szerint egy Enceladus Orbilander nevű űrszondát küldenének az égitesthez, amely hat hónapon keresztül keringene az Enceladus körül, keresztül repülve a vízgőzön, mintákat gyűjtve belőle. A szonda ezután le is szállna a felszínre, ahol további vizsgálatokat végezne.