A New York-i Egyetem Langone Egészségügyi Központjának csapata genetikailag módosított sertésvesét kapcsolt egy emberi testre – írja az IFLScience. Ez a második alkalom, amikor ilyen típusú műtétet hajtottak végre, az előzőről idén októberben számoltunk be. Mindkét beavatkozást Dr. Robert Montgomery vezette.
Fontos kiemelni, hogy a kísérletben holttesteket használtak.
A szakértők úgy vélik, hogy a xenotranszplantáció, azaz a fajok közötti átültetés, hozzájárulhat a donorhiány problémájának leküzdéséhez.
Az ilyen típusú átültetéssel a gond az, hogy az immunrendszer idegen testként észleli az állati szerveket. A legtöbb emlős, így a sertések szervezetében egy olyan cukor, alfa-gal található, amely védekezést vált ki az immunrendszerből. Montgomery és kollégái kísérleteikben olyan génszerkesztett sertésveséket használtak, amelyekből hiányzott a cukor előállításához szükséges gén.
A legutóbbi tesztben a szervet az elhunyt lábának felső részére, annak ereire kapcsolták. A vesét 54 órán át tartották a testen kívül, arra csatlakoztatva. Ahogy az első kísérletnél, a szerv most sem lökődött ki, sőt látszólag megfelelően funkcionált.
Montgomeryék eredményei ígéretesek, fontos ugyanakkor kiemelni, hogy rengeteg vizsgálatra lesz még szükség, mire széles körben használhatnák az állati donorokat.