Hatalmas robbanást, egy úgynevezett gamma-kitörést (GRB) észleltek egy távoli galaxisban – számol be a Phys.org. A Gemini Obszervatórium által megfigyelt 0,6 másodperces eseményt egy nagy tömegű csillag szupernóva-robbanása okozta. Ez az eddigi legrövidebb ilyen típusú GRB, a szupernóvák által kiváltott gamma-kitörések jellemzően ennél több mint kétszer hosszabbak.
A GRB-k az univerzum legenergetikusabb eseményei közé tartoznak, a kitöréseket hosszúságuk alapján két nagy csoportba osztják be. A rövidek kevesebb mint 2 másodpercig tartanak, és feltételezhetően összeolvadó neutroncsillagok alakítják ki őket. Az ennél hosszabbakat szupernóva-robbanások hozhatják létre.
Tomás Ahumada, a Marylandi Egyetem doktorandusza és kollégái úgy vélik, hogy egyes szupernóvák okozta kitöréseknél az összeomló csillag pólusainál az anyagsugarak nem elég erősek, hogy teljesen elhagyják az objektumot. Ilyenkor kifejezetten rövid GRB-k alakulhatnak ki, melyeket a kutatók tévesen neutroncsillagokhoz köthetnek.
A GRB 200826A jelű eseményt 2020. augusztus 26-án észlelték, a hawaii Gemini Obszervatórium segítségével 28, 45 és 80 nappal a kitörés után is megvizsgálták a forrást tartalmazó galaxist. A különleges GRB nagyjából 6,6 milliárd fényévre történt. A friss eredmények azt sugallják, hogy érdemes átgondolni a gamma-kitörések kategorizálását.