Az első nemzetközi „Mikulás-felmérésben” Chris Boyle, az Exeteri Egyetem pszichológusa világszerte faggatott embereket arról, hogyan változott a véleményük a Mikulással kapcsolatban, és változott-e a szüleikbe vetett hitük miután megtudták, a Mikulás nem az, akinek gondolták.
Nem félnek a virgácstól
A legfontosabb megállapítások:
- A gyerekek általában nyolcéves korukig hisznek a Mikulásban.
- Sok gyerek nem tart attól, hogy szerepel a Mikulás rosszakat felsoroló listáján.
- Számos gyerek nem hisz már ugyan a Mikulásban, de továbbra is úgy tesz, mintha hinne.
A professzor 1200 választ kapott kérdéseire a világ minden tájáról, olyan felnőttektől, akik felidézték gyermekkori emlékeiket. A kutatás szerint a válaszadók 34 százaléka azt kívánja, bárcsak még mindig hihetne a Mikulásban, 50 százalék viszont annak örül, hogy már nem hisz benne többé.
Úgy tesznek, mintha hinnének
A válaszolók 34 százaléka mondta, hogy a Mikulásban való hite miatt javult gyermekkorában a viselkedése, viszont 47 százalékra semmilyen hatással nem volt.
A válaszolók 56 százaléka állította, hogy a felnőttekbe vetett hitét nem ingatta meg, amikor megtudta az igazat a Mikulásról, 30 százalékét viszont igen. A válaszadók 31 százaléka nem merte bevallani a gyermekének, hogy nincs Mikulás, amikor az rákérdezett, 40 százalék viszont nem tagadta – ismerteti az MTI.
Illusztráció: PATRICK PLEUL / DPA-ZENTRALBILD / DPA PICTURE-ALLIANCE