Az orosz Északkeleti Szövetségi Egyetem munkatársai a dél-koreai Hvang Vu-szookkal úgy döntöttek, megpróbálják klónozni a lovat – írja az IFLScience.
Hvang hosszú időn át az őssejtkutatás elismert szakértője volt, egészen egy 2005-ös botrányig. Ekkor a kutató elismerte, hogy számos etikai vétséget vétett az emberi petesejtekkel és embriókkal folytatott kísérletei során, ráadásul adatai nagy részét is meghamisította a klónozáshoz használt szomatikus sejtmagtranszferrel (SCNT) végzett kutatásaiban.
Hvang az eset után a magánszektorban kezdett el dolgozni, majd 2012-ben megalapította a Szooam Biotechnológiai Kutató Alapítványt. A vállalat főként háziállatok klónozásával foglalkozik.
Amennyiben sikerül találnunk egy sejtet, mindent megteszünk, hogy klónozzuk a különleges állatot
– nyilatkozta Hvang a legújabb projektről.
A fagyos környezetben eltöltött évezredek bizonyára nem kedveztek a sejtek életben maradásának. Hvang egyik kollégájának ugyanakkor korábban már sikerült élő sejtet kivonnia egy hűtőben tárolt kutyából, az állatot pedig utóbb klónozni is tudták. A szakértők bíznak benne, hogy az ősi csikó esetében is sikert érhetnek el.
Ha ki tudták nyerni a sejtet, a kutatók SCNT-vel fogják klónozni a lovat: sejtmagot tartalmazó genetikai anyagot fognak elhelyezni olyan petesejtekben, melyeket rokon állatoktól vettek. A jelző molekuláknak köszönhetően az ily módon kezelt petesejtek úgy fognak viselkedni, mint egy embrió. Az embriókat aztán nőstény lovakba fogják beültetni.
Hvang szerint amennyiben sikerült klónozniuk a csikót, azzal fontos lépést tehetnek a gyapjas mamut feltámasztása felé.
Kiemelt fotó: Thinkstock