A szakértők úgy becsülték, hogy az égitest legfeljebb 2 méteres lehet, így nem jelent fenyegetést a Földre – számol be a NASA Jet Propulsion Laboratory oldala. Bár pontos adatok nem álltak rendelkezésre, a kutatók úgy számoltak, hogy az objektum az Afrika déli része és Új-Guinea közötti régió felett érheti el az atmoszférát.
A becslések alapján az aszteroida 17 kilométer per másodperces sebességgel lépett be a légkörbe, végül kilométerekkel a felszín felett esett szét.
Az égitestet az arizonai Catalina Teleszkóp fedezte fel. Azonosításakor a 2018 LA a Hold pályájától valamivel kijjebb járt.
A rögzített adatokat a távcső azonnal megküldte a Cambridge-i Kisbolygó Központnak, ahol elvégezték a szükséges számításokat. Az információkat ezután a NASA Földközeli Objektumkutató Központhoz továbbították, ahol megerősítették, hogy az aszteroida a Föld felé tart.
A központ végül nem adott ki figyelmeztetést, ugyanis a 2018 LA meglehetősen kicsi volt. Lindley Johnson, a NASA Bolygóvédelmi Hivatalának vezetője szerint ennél jóval nagyobb objektumok esetében kell riasztást kiadniuk.
Az eset ennek ellenére jó próbája volt az aszteroida-észlelő rendszernek. A szakértők a teszt során meglehetősen pontos becslést adtak az objektum mozgására.
A 2018 LA felfedezése csupán a harmadik olyan eset, amikor egy ütközőpályán lévő aszteroidát azonosítottak
– nyilatkozta Paul Chodas, a Földközeli Objektumkutató Központ igazgatója.
A szakértő hozzátette, ezzel együtt ez a második olyan alkalom, amikor jóval az érkezés előtt sikerült megjósolni egy égitest becsapódását.
(Kiemelt kép: NASA/JPL-Caltech)