A Fokvárost sújtó vízhiány ismét ráirányította a figyelmet, milyen drága kincs az édesvíz. Eddig is szó volt róla, ám most először fogják elzárni egy modern metropoliszban a csapokat, ami önmagában tragédia, de a jövőt tekintve pozitív vége lehet:
A víz nyilván nemcsak azért fontos, mert nélküle néhány nap alatt meghalnánk, belefulladnánk a koszba és sorolhatnánk, hanem mert a mezőgazdaságnak is elemi szükséglete.
Utóbbi szempontból itthon, a Kárpát-medencében a laikus könnyen legyinthet, mert tudja, a bizonyos „szűk esztendőket” leszámítva a hóolvadás megágyaz a vetésnek, a tavaszi esők szárba szökkentik a vetést, hosszabb esős időszakok pedig gondoskodnak az utánpótlásról.
Védekezni és megtartani
Pedig nem. Már most érzékelhetjük a klímaváltozás hatásaként, hogy a csapadék egyre inkább rövid idő alatt nagy mennyiségben szakad ránk, ami hirtelen áradásokat generálhat, majd hosszú aszályos periódusok következnek.
Az összmennyiség nem csökken, de ha 24 óra alatt lehull a havi átlag, abból csak minimális mennyiség hasznosul a talajban, a víz legnagyobb része folyóinkon keresztül távozik. A tavalyi évre akár állatorvosi lóként is tekinthetünk.
Egyén szintjén a víz megtartásának remek módja a csapadék felfogása, a kert öntözésére kiváló, környezetbarát módszer. Szélesebb körben, települések, kistérségek szintjén nyilván néhány hordónál már sokkal nagyobb volumenben kell gondolkodni, ilyenkor sejlik fel az emberben a záportározó kifejezés: felfogja a csapadékvizet, ezzel megelőzi az áradást, miközben nagy mennyiségű öntözővizet tárol. De nem pontosan erről van szó.
A záportározó fogalmilag árvízvédelmi létesítmény, feladata annak a víznek a visszatartása, lassú lefolyásának biztosítása, amit adott helyzetben nem bír el a vízfolyás medre
– mondja a 24.hu-nak Dr. Láng István, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgató-helyettese.
A gyakorlatban ez például úgy néz ki, hogy a patak alkalmas helyén kialakítanak egy tározót, amin keresztülfolyva a víz egy csövön vagy zsilipen át jut a patakba. A csövön áradás idején is csak meghatározott mennyiség jut át, a felesleg mögötte duzzad, majd lassan leereszt. Ez egy fajtája a záportározóknak.
Készülnek a tározók
Amelyből vízhiányos időszakra félre lehet tenni, az az ár- vagy belvíztározó. Itt a lényeg az, hogy áradás alkalmával ellenőrzött körülmények között hagyják a mederből a kialakított területre folyni a vizet, ezzel csökkentik az árhullámot. Utána elrekesztik, és gyakorlatilag ennyi az egész. A mezőgazdasági öntözés fejlesztése okán előtérbe került az öntözővíznek alkalmas tárolók kialakításának kérdése.
Az országban készült felmérés után 447 tározónak alkalmas területet találtunk, ezek közül 277 dombvidéken fekszik, ahol a domborzat miatt könnyebb, olcsóbb és többcélú is lehet a kialakításuk. Az alkalmas területek között további 150 záportározó kialakítását vizsgáljuk, itt évente 10-15 újabb helyszín részletes előkészítését kezdjük meg
– mondja a főigazgató-helyettes.
Ez pedig környezetvédelmi szempontból is jó hír, hiszen nem a kiváló minőségű, ivóvíznek is alkalmas talajvizet locsoljuk ki a földekre.
Lesz árvíz
Ami pedig jelen árvízhelyzetet illeti, folyóink egyelőre nyugodtak. Korábban több hír is megjelent a Duna vízgyűjtőjén nyugvó rekordméretű hóról, illetve a Dinári-hegységben és a Júliai-Alpokban gyülemlő hórétegről, de ezek következményeiről ma még korai lenne bármit is kijelenteni.
Láng István azt mondja:
Lesz újra árvíz, azt garantálom, de hogy pontosan mikor, azt most még nem tudjuk.
A megbízható előrejelzések 4-6 napra szólnak teljesen érthető okból: minden az aktuális időjáráson múlik, az ennél távolabbi előrejelzés beválási esélye rohamosan csökken.
Kiemelt képünkön egy elsüllyedt kotróhajó az áradó Bodrogban a bodrogkisfaludi rév közelében 2017. február 28-án
Fotó: Balázs Attila / MTI