Négyezer éve krokodilokra kiváncsi zarándokokkal lehetett tele az egyiptomi Madinet Madiban található kőoroszlánokkal és szfinxszekkel szegélyezett útvonal. III. Amenemhat és IV. Amenemhat, a XII. dinasztia idején – i. e. a XIX. században – ugyanis a mai dél-kairói vidéken a kobrafejű Renenutet, a krokodilfejű Szobek – más néven Szebek – isten temploma állt.
Az 1978 óta folyó régészeti feltárások során talált templom egyedülálló dongaboltozatos medencéjét krokodilkeltetésre használták. A fészkeket homokba vájt lyukakkal alakították ki, a medencéből több mint egy tucat tojás kerül elő, hatvan darab pedig egy közeli épület maradványai között rejtőzött.
Edda Bresciani a Pisai Egyetem tudósa szerint az ókori egyiptomiak krokodilóvodáját nem egy békés állatparkként kell elképzelni. Azért tenyésztették a hüllőket, hogy később feláldozzák őket. Legyilkolásuk után bebalzsamozott tetemeiket a templom zarándokainak adták el.
Szobek vagy Szebek krokodil alakú isten az egyiptomi mitológiában, a piramisszövegek szerint víz és a kiáradt Nílus istene volt. Szent állata a krokodil.
Ember, krokodil vagy krokodilfejű ember alakjában ábrázolták. Kultuszközpontja a Fájjum-oázis, azon belül is Krokodeilónpolisz volt.
Kultusza a XII. dinasztia korában élte virágkorát. Neve a XIII. dinasztia néhány uralkodójának nevébe is beolvadt, mutatva az uralkodó isteni eredetét.
A hiedelem szerint Szobek biztosította a termékenységet és a bőséget. Több szöveg az istenek és az emberek védelmezőjeként tünteti fel, létezett olyan elképzelés, hogy a vadságával elriasztja a sötétség erőit.
AJÁNLOTT LINKEK:
Cikk a krokodiltemplomról (Discovery News)
Ki volt Szobek? (Wikipedia)