A Satyrium pumilum a dél-afrikai Nyugat-Fokföld tartomány homokos talajain növő orchideafaj – különlegessége, hogy nem termel nektárt, így mind ez idáig rejtély volt, hogyan, milyen illattal veszi rá a rovarokat beporzására.
Egyes orchideafajokról tudott, hogy nőstény rovarok, például darazsak feromonjait – illatanyagait – utánozzák, hogy párzással kecsegtetve vegyék rá a hímeket a beporzásra. A Satyrium pumilum másféle illattal csábítja el beporzóit – derítette ki Timotheus van der Niet, a dél-afrikai KwaZulu Natal Egyetem kutatója.
A kutató és csapata a természetben jött rá a titok nyitjára. Megfigyelték, hogy az orchideákat húslegyek látogatják, gyanítani kezdték tehát, hogy a rovarokat talán dögszag vonzza oda. Az ezt szolgáló bizonyítékot egy közeli úton találták meg: elütött szirtiborzok – mormotához hasonló fokföldi emlős – tetemein ugyanahhoz a fajhoz tartozó húslegyeket találtak, mint az orchideákon, a rovarok közül pedig sokan virágporosak voltak
A növény kifejezetten specialista e téren: az odacsalt legyek mérete pontosan akkora, hogy rájuk ragadjon a pollen, és beporozhassák a virágot.
AJÁNLOTT LINKEK:
Tudj meg még többet a halálillatú orchideáról! (Greener Venues Blog)
Az eredeti tanulmány kivonata (Annals of Botany)