Elpusztult a Peregrine nevű amerikai űrszonda, amelynek célja az volt, hogy leszállást hajtson végre a Hold felszínén – írja a BBC. A küldetés kudarcba fulladt, az eszköz pedig csütörtök este megsemmisült.
Amint a 24.hu is beszámolt róla, a leszállóegység január 8-án indult el, nem sokkal a felbocsátás után azonban kiderült, hogy hajtóanyaga szivárog, ezért nem fogja elérni a Holdat. Az eszközt ezt követően a Föld felé irányították, hogy annak légkörében zuhanás közben elégjen. Mint később megerősítették, erre magyar idő szerint csütörtök est 21:59-kor sor is került, a szonda a Csendes-óceán felett porladt el.
Az eszközt építő Astrobotics nevű vállalat közzé tett egy videót arról, mit látott a Peregrine kamerája mielőtt belépett a Föld atmoszférájába.
(2/2)Peregrine captured this video moments after successful separation from @ulalaunch Vulcan rocket. Counterclockwise from top left center is the DHL MoonBox, Astroscale’s Pocari Sweat Lunar Dream Time Capsule, & Peregrine landing leg. Background: our big blue marble, Earth! pic.twitter.com/1y4OsosNDp
— Astrobotic (@astrobotic) January 19, 2024
A misszió egyébként történelmi jelentőségűnek indult, hiszen nagyjából 50 éve az első amerikai, és a legelső magáncég által épített űreszköz lett volna, amely puha leszállást hajt végre az égitesten. A leszállóegység rakományt is szállított volna a Holdra, köztük a NASA öt tudományos műszerét, a magyar Puli Space Technologies Kft. emlékplakettjét, illetve emberi maradványokat is.