Az orosz T-14 Armata a tankok következő, 21. századi szintjét jelenti – írja a Rakéta.hu-ra hivatkozva a HVG. Míg a Nyugat számára a tankok már kevésbé fontosak, addig Oroszország továbbra is preferálja az ilyen eszközöket, éppen ezért a NATO lemaradt a fejlesztések terén.
2008-ban Oroszország egy ötnapos háborúban ugyan legyőzte Grúziát, de a konfliktus rávilágított az orosz hadsereg gyengeségeire. Komoly katonai reform kezdődött, jelentősen növelték a költségvetést, a folyamat részeként pedig 2015-ben bejelentették a T-14-et. Maga az Armata egy univerzális lánctalpas platform, amelyet több eszköztípusnál is felhasználhatnak.
Az Uralvagonzavod által fejlesztett harcjárművet alacsonyabb sziluettje miatt nehezebb eltalálni, az elkülönített, páncélozott fülkében ülő háromfős legénysége pedig komoly biztonságban van. A legénység számát az automatizáltsággal tudták csökkenteni.
A T-14 első részén aktív védelmi rendszerek találhatóak, az eszköz rejtőzködését emellett radarelnyelő festék is segíti. A hőérzékeléssel és infravörös célzással megerősített kamerarendszer 360 fokos látószöget biztosít bármilyen napszakban és időjárási körülmények között.
Az 500 kilométeres hatótávú tank kiépített úton 88 kilométer per órával is haladhat. A harckocsit elvileg villámháborúra tervezték, a fejlesztés ugyanakkor egyelőre nem éppen zökkenőmentes. A T-14 első darabjait eredetileg 2018-ra akarták leszállítani, többszöri késés után azonban még mindig tesztelik a harckocsit – a tank legkorábban jövőre lehet kész.
Oroszország papíron több ezer T-14-et szeretne, de kérdéses, hogy a gazdasági szankciók által sújtott állam végül mit tud megvalósítani a tervekből. Egy-egy darab beszerzése ugyanis nagyjából 4 millió dollárba kerül.