Arcátültetése után kevesebb, mint 11 hónappal mutatta meg magát a 26 éves Cameron Underwood, akinek külseje elképesztő változáson ment keresztül egykori önmagához képest az orvosi technológiának köszönhetően. A férfi 2016-ban önkezűen eresztett golyót a fejébe depresszív időszakában, aminek következményeként állkapcsának alsó részét, orrát, és egy kivételével az összes fogát elvesztette. Arcának felső része és szájpadlása pedig súlyos sérülést szenvedett, kis híján az életébe került a meggondolatlan cselekedet.
A hagyományos sebészeti beavatkozásokkal lehetetlenség volt ilyen mértékű arckárosodást helyrehozni, de esélyt kapott egy második életre. Underwood édesanyja időpontot foglalt fiának Dr. Eduardo Rodriguezhez, aki a NYU Langone Health plasztikai sebészetén dolgozik, és korábban már sikeresen végrehajtott egy arcátültetést.
Rendkívül ritka beavatkozásról van szó: Franciaországban először 2015-ben, azóta pedig több mint 40 ilyen típusú műtétet hajtottak végre világszerte.
Underwood története még ezek közt is kiemelkedő, mivel mindössze 18 hónap telt el a sérülések keletkezése és a műtét közt, ráadásul rengeteg részt kellett helyrehozni. Az alanyoknak akár több évet is várniuk kell, míg új arcukat megkaphatják, a rövid köztes idő pedig jelentősen segíti a fizikai és érzelmi gyógyulást egyaránt az orvosok szerint.
A férfinak mindössze hat hónapot kellett várnia donorra, a halálakor 23 éves William Fisher filmrendező és író édesanyja jelentkezett, aki felajánlotta fia szívét, veséit, máját, szemeit és más szerveit. Elmondása szerint neki szintén sokat adott a beavatkozás, mert így egyszerűbb volt feldolgoznia fia halálát annak tudatában, hogy maradványai más számára egy új életet jelentenek.
Az Underwood arcán végzett sebészeti beavatkozás 25 órán át tartott, először Fisher koponyájának és bőrének egy részét kellett eltávolítaniuk, majd 3D-s modellezéssel és nyomtatással újrakonstruálták Underwood állát, fogait, és többi részét. A NYU orvosai egy 3D-s replikát is készítettek Fisher arcáról, amit az elhunyt családjának adományoztak emlékbe. A felépülési időt is sikerült jelentősen lerövidíteni: a férfinak mindössze 37 napot kellett kórházban töltenie, ami korábbi beavatkozásoknál jellemzően több mint 60 napot jelentett.
Rodriguez sebész szerint a műtét arról árulkodik, hogy rendkívül izgalmas fejlődésen mehet keresztül a jövőben az arc rekonstruálása, amiben fontos szerepet kap a CT-szkennelés, és a 3D-nyomtatás.
Az eset azért is fontos, mert ez volt az első olyan arcátültetés az Egyesült Államokban, amit kereskedelmi biztosítótársaság finanszírozott, a NYU egyik vezetője szerint a jövőben még több páciens számíthat arra, hogy könnyebben kap lehetőséget a rendkívül drága műtéthez.