Tech

Veszélyes baktériumokat találtak a Nemzetközi Űrállomáson

Szakértők egy csoportja olyan baktériumtörzseket azonosított a Nemzetközi Űrállomáson, amelyek potenciális fenyegetést jelenthetnek az asztronautákra.

A NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) csapata az Enterobacter baktériumnemzetség öt törzsét fedezte fel azokban a mintákban, amelyeket 2015 májusában gyűjtöttek be a Nemzetközi Űrállomás (ISS) mosdójából és edzőtermi eszközeiről – írja az IFLScience. A mintákat a szakértők utóbb földi enterobaktériumok genomjaival hasonlították össze, így sikerült meghatározniuk, hogy mely faj lehet jelen az űrállomáson.

Az érintett baktérium törzsei a Földön képesek megbetegedéseket okozni.

Kasthuri Venkateswaran, a JPL munkatársa szerint az ISS-en azonosított öt baktériumtörzs genomja sokban emlékeztetett három olyan törzs genomjára, melyeket a közelmúltban fedeztek fel bolygónkon. A kutató hozzátette, a három törzs az Enterobacter bugandensis fajhoz tartozik. A törzseket egy-egy újszülöttben és egy veszélyeztetett betegben mutatták ki.

Fotó: Thinkstock

A további kísérletek felfedték, hogy az űrállomáson azonosított mikroorganizmusok ellenállnak bizonyos antibiotikumoknak. Nitin Singh, a csapat vezetője úgy véli, ezen törzsek felfedezése azt jelenti, hogy érdemes lesz velük számolni a jövő missziói során. A kutató ugyanakkor hozzátette, a baktériumok nem voltak fertőzőek, így egyelőre nem jelentenek aktív fenyegetést az emberi szervezetre.

Bár a mikroorganizmusok jelenleg nem fenyegetőek, de a csapat szerint így is 79 százalék esély van rá, hogy idővel fertőzővé váljanak.

Ahhoz, hogy jobban megismerjék a törzsekben rejlő veszélyeket, további elemzésekre lesz szükség.

Kiemelt fotó: Thinkstock

Ajánlott videó

Olvasói sztorik