A Jeanette-sziget egy apró, kopár földdarab a Szibériától északra, a Kelet-szibériai-tenger kellős közepén. Egy amerikai felfedező, George E. De Long fedezte fel, amikor 1881-ben a környéken hajózott.
Ha a Google térképén rákeresünk a sziget nevére, a hagyományos térképnézetben nem tűnik fel semmi különös, ám ha műholdas nézetre váltunk, észrevesszük, hogy a szigetet feketével lesatírozták. Bár ez évek óta így van, az orosz-ukrán háború sokak szemében más megvilágításba helyezte az anomáliát – írja az Independent című brit lap.
Korábban voltak viták a sziget hovatartozását illetően, mert bár egy amerikai fedezte fel, a cári Orosz Briodalom 1915-ben kinyilvánította, hogy a Jeanette-sziget a területéhez tartozik. Az Egyesült Államok ma elismeri az oroszok fennhatóságát a terület fölött.
A sziget kisatírozásával kapcsolatban elszabadultak az összeesküvéselméletek, melyeket tovább fűtött, hogy a Google nem kommentálta az ezzel kapcsolatos kérdéseket. Sokan egy titkos katonai bázist sejtenek a mindössze fél négyzetkilométeres, fagyos szigeten.
Csakhogy 2017-ben egy expedíció megfordult a Jeanette-szigeten és semmi különöset sem találtak rajta.
Luc with Prof. Eric Crubezy and Alexeï Tikhonov (r.) on top of Jeannette Island in the East Siberian Sea #paxarctica pic.twitter.com/M2tYszu9pu
— Luc Hardy (@luchardy) September 23, 2017
A Bellingcat oknyomozóportál 2019-ben azt írta a kisatírozódás hátterében egyszerű, adatvesztéses technikai probléma állhat. Pont olyan, ami miatt egy fura, sárga négyszög látszik a Google térképén Afganisztán és Kína határán.