A karácsonyi időszak a legtöbb ember számára – beleértve a futballistákat is – a közös családi ebédekről, a meghitt és szeretetteljes pillanatokról szól. Vannak viszont olyan labdarúgók, akiknek a finom ételek elfogyasztása elmarad. Ők ugyanis az ünnepek alatt sem pihennek, sőt. Az Egyesült Királyságban profiskodó játékosok ilyenkor is dolgoznak, nekik a karácsony a fociról szól.
Angliában, Skóciában, Walesben és Észak-Írországban már a 19. század végétől bevett szokás, hogy az ünnep idején mérkőzéseket rendeznek. Ráadásul az 1950-es évek végéig már december 25-én pályára léptek a csapatok. Akárcsak egy nappal később is, a Boxing Dayen. Általában ekkor rendezték a nagy rangadókat, rivális együttesek két egymást követő napon megmérkőztek egymással.
A krónikák szerint az utolsó, december 25-én lejátszott fordulót 1957-ben bonyolították le. Azóta a jól megszokottak szerint, 26-án kezdődik az év végi hajtás. A lebonyolítás szerint karácsony és szilveszter között két kört játszanak le a csapatok, majd az újév második napján már ismét pályára lépnek.
Jogosan merül fel a kérdés, hogy a játékosoknak kötelező-e pályára lépniük karácsony másnapján. Itt leginkább vallási okokra kell gondolni, a keresztények számára az év egyik legfontosabb ünnepe van ilyenkor. Az angol szövetség (FA) szabályzata alapján csak egy módon tagadhatja meg a pályára lépést egy futballista. Mégpedig csak akkor, ha a szerződésében rögzítve van, hogy vallási kötelezettségeire hivatkozva nem kíván játszani 26-án.
Talán nem sértődnek meg a skót, a walesi és az északír bajnokságban játszók, ha a Premier League idei lebonyolítását tesszük közzé. Az idei kiírás alapján december 26-án (Boxing Day) rendezik a 18. fordulót, mind a tíz mérkőzést egy nap lejátsszák, viszont a televíziós közvetítések miatt a forduló magyar idő szerint 13:45 órakor kezdődik, és nagyjából fél tizenegy tájékán ér véget.
A 19. forduló 28-án kezdődik, viszont csak 30-án este fejeződik be. Az aktuális kör nyolc mérkőzése kerül megrendezésre 28-án, egy marad 29-re, egy pedig az esztendő utolsó előtti napjára. A jövő évi első forduló is két napos lesz, 2-án nyolc összecsapást, egy nappal később pedig kettőt rendeznek.
Bármennyire is a világ egyik, ha nem a legjobb bajnoksága az angol, nemzetközi porondon az utóbbi években igazán nagy eredményt nem tudnak felmutatni. A bajnokság becsületét a Chelsea mentette meg, amely 2012-ben a Bajnokok Ligáját, egy szezonnal később pedig az Európa Ligát nyerte meg.
A korábbi kiváló futballista, Gary Lineker szerint éppen a december végi, január eleji mérkőzések miatt nem szerepelnek jól az együtteseik a tavasz folyamán a nemzetközi porondon. Ekkor a többi elit bajnokságban (spanyol, olasz, német, francia) a jó megérdemelt pihenőjüket töltik a futballisták.
A ma már televíziós műsorvezetőként dolgozó úriember a következőket nyilatkozta még szeptemberben:
Az az igazság, hogy saját magunk végezzük ki az angol futballt. Hiába vannak kiváló klubjaink, ha a versenykiírás mindent megpecsétel! Egyszerűen nem értem, miért kellenek a két ünnep közti meccsek?! A karácsonyi őrület teljesen kifacsarja a Premier League-ben szereplő futballistákat, akik véleményem szerint amúgy is keményebb megterhelést kapnak, mint európai vetélytársaik, mivel az angol bajnokság fizikálisan évek óta a legmegterhelőbb a kontinensen.
Az 1986-os mexikói világbajnokság gólkirálya így zárta gondolatait:
Ha azt akarjuk, hogy a Chelsea, a Liverpool, az Arsenal vagy a manchesteri gárdák ismét eredményesek legyenek a nemzetközi kupákban, akkor nincs mese: meg kell reformálnunk a hazai lebonyolítást! Nem kell azon csodálkozni, hogy a “mieink” tavaszra kiégnek, hiszen nem adatik meg számukra az a mintegy két hét pihenő, ami Olaszországban, Spanyolországban, a németeknél vagy a franciáknál megvan.