Otthon

Éledezik az albérletpiac, de kínálatsokk jöhet

Getty Images
Getty Images
Májusban folytatódott a budapesti albérletpiac élénkülése: tovább emelkedtek a kiadó ingatlanok árai, és növekedett a bérlőktől kért kaució összege is. A Rentingo.com közösségi albérletkereső oldal ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a járványból történő kilábalást követő növekedést egyes körzetekben lassíthatja, hogy idén több mint hatezer új építésű lakást adnak át a fővárosban. Ezek az ingatlanok pedig akár kínálati sokkot is okozhatnak az adott környéken a koronavírus-járvány miatt amúgy még jelenleg is túlkínálati piacon.

A járványhelyzet kedvező alakulása és a további nyitás a budapesti albérletpiacon is érezteti hatását: májusban további bérleti díjnövekedés volt tapasztalható a kínálati oldalon. Az átlagos kínálati ár elérte a 144 ezer forintot, ami az őszi második hullám előtti szint – derül ki a Rentingo.com közösségi albérletkereső platform legfrissebb elemzéséből.

Ebbe a trendbe illeszkedik, hogy a március-áprilisi 20 körüliről 14 százalékra csökkent azoknak a bérbeadóknak az aránya, akik egyhavi kaucióval is megelégednek. Jól látható ugyanakkor, hogy a piac csak lassan épül vissza, hiszen a jelenlegi kínálati átlagárak még mindig jelentősen elmaradnak a tavaly év eleji közel 170 ezer forintig emelkedő csúcsoktól, illetve összességében a 155 ezer forintos múlt évi kínálati átlagtól.

Miközben a koronavírus-járvány harmadik hullámának lecsengését követően óvatos albérletpiaci visszaépülés figyelhető meg, a Rentingo.com arra is felhívja a figyelmet, hogy az emelkedő trendet bizonyos körzetekben tovább lassíthatja az új építésű lakások idei átadása. A következő hónapokban ugyanis egyes budapesti körzetekben több nagy ingatlanfejlesztési projekt is befejeződik. A XIII., a IX. és a XI. kerületben összesen több ezer új építésű lakás készül el, amelyeknek becslések szerint 40 százalékát befektetési céllal vásárolják a tulajdonosok. A friss projektek révén hirtelen sok hasonló méretű és minőségű lakás kerül az albérletpiacra egy adott körzetben, és az így keletkező kínálati sokk miatt tovább élesedhet a verseny a bérbeadók között.

Így nem csak az albérletárat kell reálisan meghatározniuk, hanem jóval több időt és energiát kell fordítaniuk a megfelelő bérlő megtalálására. Habár az év eleji előrejelzés szerint a nyárig átadott lakások a fővárosban már nem csökkentik tovább az átlagos albérletárakat, a fenti tendencia azt idézheti elő, hogy amelyik bérbeadó későn és lassan reagál, akár komoly engedményre kényszerülhet. Tehát azok, akik elsők között készítik fel lakásukat kiadásra, magasabb bérleti díjat kérhetnek, és hamarabb adhatják ki ingatlanjukat.

A közösségi albérletkereső platform szerint az előnyös bérleti díjon történő kiadás gyakran azért hiúsul meg, mert a bérbeadó nem piaci alapon gondolkodik a lakáskiadásról. Azon túl, hogy sokan még mindig nem megfelelő fotókkal és részletes leírással hirdetik a lakásokat, a bérleti díjat is gyakran hibásan állapítják meg. A reális ár kalkulálásához nem elég a budapesti vagy a kerületi viszonyokat ismerni, mert egy kerületen belül is hatalmas különbségek alakulhatnak ki. A Rentingo.com által működtetett alberletkalkulator.hu oldal 4 tényezőt azonosít, ami befolyásolja egy adott területnek a négyzetméterre vetített átlagos bérleti díjait:

  • Városközponttól való távolság.
  • Közlekedési kapcsolatok, elsősorban a kötöttpályás közlekedés elérhetősége.
  • Az adott terület bérlakás állományának nagysága és összetétele.
  • A környezet élhetősége, zöldfelületek aránya.

A folyamatosan albérletpiacra kerülő új lakások miatt a bérleti díj a IX. és XI. kerület egyes részein például ma már 3.400 forint/négyzetméter körül mozog, sőt a XIII. kerület azon körzeteiben a 3.500 forint/négyzetmétert is eléri, ahol idén szintén több száz új építésű lakás kerül átadásra.

Kapcsolódó
Így választanak luxusingatlanokat a magyarok
A túlárazott luxuslakások is elkelnek.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik