Mindössze néhány percig tartott ma délben annak a bírósági pernek az ítélethirdetése, melyet a Fehérvár Rádió indított a Velence Meleg-hegy 90,4 MHz rádiófrekvencia pályázati eljárás ügyében a Médiatanács ellen. Mohay György bíró ugyanis megállapította, hogy a Médiatanács jogsértéseket követett el, a Fehérvár Rádió keresete pedig alapos volt a grémium ellen. Ez azt jelenti, hogy Andy Vajna rádiója, a budapesti központú Rádió 1-et működtető Radio Plus Kft. várhatóan mégsem jelenhet meg a Velencei-tó térségében Belénessy Csaba közvetítésével, ahogy azt korábban bejelentette. A frekvenciát várhatóan így a Fehérvár Rádió kapja meg, nem pedig Belénessy cége, a testület által korábban győztesnek nyivánított B&T Kft.
Korábban a 24.hu-n részletesen is írtunk róla, hogy a B&T Kft. mögött Belénessy Csaba, az MTI volt vezetője van, aki Andy Vajna filmügyi biztos budapesti Rádió 1 hálózatának szövetségeseként pályázott helyi rádiós frekvenciára a Velencei-tónál, és azt is megírtuk, miféle hibák ellenére hozta ki győztesnek a Médiatanács a B&T Kft.-t, szemben az alakilag és tartalmilag is megfelelő pályázatot benyújtó Fehérvár Rádióval.
Számos szabálytalanságot követett el a Médiatanács
A bíróság megállapította, hogy a Médiatanács törvénybe ütköző módon tagadta meg a Fehérvár Rádiótól, hogy ügyféli jogait gyakorolva az eredményhirdetést követően betekinthessen a Médiatanács által győztesnek kihozott B&T Kft. pályázati anyagába, illetve a Médiatanács nem adott elfogadható magyarázatot arra, mi alapján javasolta a B&T Kft.-nek a Fehérvár Rádió által kezdeményezett iratbetekintetési eljárást megelőzően, hogy kezdeményezze pályázati anyagának titkosítását, hogy azt a felperes ne láthassa, ráadásul a titkosításról nem készült médiatanácsi végzés. A bíróság szerint a Médiatanács megsértette az indoklási kötelezettségre vonatkozó előírásokat is, illetve nem derült ki hitelt érdemlően az sem, hogy a Médiatanács és a pályázó betartotta-e a pályázati határidőket. A bíróság megállapította, hogy a B&T Kft. önhatalmúlag módosította a pályázati eljárásban kötelezően alkalmazandó formanyomtatványokat, illetve több más hibát is elkövetett, a Médiatanács pedig az egyenlő bánásmód Alaptörvényben és a Közigazgatási Eljarási Törvényben (Ket) is lefektetett elvét sértve hozta ki mégis győztesnek a pályázót. A bíróság azt sem értette, mi alapján fogadott el a jogvesztő hiánypótlási határidő ellenére pótlásokat a Belénessy-cégtől a Médiatanács.
A bíróság szerint az NMHH-nak a tényállásokat kellő mértékben fel kellett volna tárnia, be kellett volna tartania az eljárási szabályokat, és a mérlegelés szempontjai, döntésének jogszerűségének körülményeinek megállapíthatónak kellene lennie a határozatának indoklásából. Az NMHH határozata e kívánalmaknak azonban nem felelt meg.
A felperes Fehérvár Rádió egyébként több mint 20 hibát kifogásolt a per során a Médiatanács által nyertesnek nyilvánított pályázatban. Az alperes ezekkel szemben a jogszerűséget nem tudta bizonyítani – állapította meg a bíróság.
A bírósági ítélet ellen fellebbezésnek vagy perújításnak helye nincs, legfeljebb a határozat felülvizsgálata kezdeményezhető a Kúrián 15 napon belül, de ennek nagyon speciális szabályai vannak.
Karas Monika: a 24.hu témáról megjelent cikkei megalapozatlanok
Egyébként épp tegnap nevezte Karas Monika, az NMHH és a Médiatanács elnöke az Országgyűlés Kulturális Bizottsága előtt a témáról megjelent korábbi cikksorozatunkat megalapozatlannak, valamint a velencei rádiós pályázat során történt szabálytalanságokról korábban cikket író jelen sorok szerzőjét többször is név szerint említve felkészületlennek. A mostani bírósági döntés után kérdést küldtünk az NMHH Médiatanácsának, hogy a testületnek, vagy egyes tagjainak, például a pályázati eljárás törvényessége mellett még tegnap is kiálló Karas Monikának van-e szándékában a bírósági végzésbe foglaltak miatt lemondani, vagy legalább elnézést kérni. Kérdést küldünk azzal kapcsolatban is, hogy mivel fellebbezésre ugyan nincs mód, legfeljebb a határozat felülvizsgálatának kezdeményezésére, van-e ilyen szándéka a Médiatanácsnak. Rákérdeztünk arra is, hogy tervezik-e a pályázati eljárási rendjük felülvizsgálatát, hogy még egyszer hasonló jogsértések ne fordulhassanak elő. (A Médiatanács a vele szinten perben álló békéscsabai rádiósoknak se hajlandó megmutatni Vajnáék pályázatának minden oldalát.) Ha majd válaszolnak, arról beszámolunk.
A Médiatanács és a helyi rádiósok közötti frekvenciaháborúról és a pályázati eljárási anomáliákról ide kattintva olvashatják korábbi cikkeinket.
Kiemelt kép: A Fehérvár Rádió tulajdonosa a bíróság ítéletéről tájékozódik. Fotó: Berecz Valter, 24.hu