A mindennapokban körülöttünk lévő tárgyak között számtalan olyat találunk, amik hosszú évtizedek, vagy épp évszázadok óta változatlan formában vannak velünk, a ruhadarabok terén azonban eszünkbe sem jut, hogy lennének hasonló példák. Pedig igenis vannak – derül ki az Egyesült Államokban élő történész, Tom Askjem friss Facebook-posztjából.
A szakember négy egyszerű képpel mutat rá arra, hogy
Askjem ennek bizonyítására olyan, gyapjúból kötött darabokat mutatott be, amik az 1619-től negyven éven át, a bálnavadászat hanyatlásáig létező egykori holland település, Smeerenburg 1979-1981 között feltárt temetőjéből kerültek napvilágra.
A Jeges-tengeren fekvő, Norvégia és az Északi-sarkpont között fekvő Spitzbergák (Svalbard) északnyugati részén megbújó településre ma már csak néhány, a bálnazsír olvasztásához használt kemence maradványai emlékeztetnek, az üresen maradt faházakat az elemek ugyanis teljes egészében elpusztították, a raktárépületeket pedig még a XVII. század derekán lebontották.
A sapkákat ma számos másik, innen származó tárggyal együtt az amszterdami Rijksmuseum őrzi, nagyobb felbontásban pedig itt láthatók.