Tel-Avivban, a rangos Cinematheque művészmoziban, az alkotók jelenlétében mutatták be az Ocskay László százados, az elfelejtett hős című filmet a tel-avivi magyar nagykövetség és az Efraim Kishon Magyar Oktatási és Kulturális Központ szervezésében.
A 2008-ban született munka izraeli premierjén jelen volt Elizabeth Ocskay, a második világháború utolsó hónapjaiban budapesti zsidók életét megmentő katonatiszt unokája is.
A rendezvényt Benkő Levente, Magyarország izraeli nagykövete nyitotta meg, aki hangsúlyozta, hogy a Világ Igaza elismeréssel is kitüntetett elfelejtett magyar hős
A diplomata arról is beszélt, hogy az akkori magyar államigazgatásnak menthetetlen felelőssége volt abban, hogy a háború végén rövid idő alatt közel félmillió, az 1944-es német megszállásig viszonylagos biztonságban élő zsidót ölhettek meg.
Az embermentő hősök nem néztek félre, hanem tudtak választani a jó és a rossz között
– mondta.
A vetítés utáni kerekasztal-beszélgetésen az alkotók elmesélték, miként találtak rá a témára közel húsz évvel ezelőtt, és felidézték a forgatás megkezdése előtti, Szita Szabolccsal közösen folytatott négyéves kutatómunkát, majd arról is szót ejtettek, hogy
Az Amerikából Izraelbe érkezett Elizabeth Ocskay egy családi anekdotát is elmesélt, ami szerint tizenkét évesen megkérdezte nagyapját, hogy mely országba szeretne elmenni, és ő Izraelt nevezte meg.
Ő nem jöhetett el, de én boldog vagyok, hogy elérkezhettem a nevében
– mondta, majd hozzátette:
Otthon nem beszéltünk a második világháború idején Budapesten történtekről, de nagyapám lediktálta emlékiratait, emlékszem rá. Aztán a gyorsírással készült szöveget elküldte Chicagóba egy szerkesztőhöz, és ott nyoma veszett.
A nő hozzátette:
Haláláról megjelent egy hír, mely után közeli és távoli helyekről is köszönő leveleket és pénzeket kaptunk, ami nagyon jól jött, mert nagyon szegények voltunk, és ebből tudtuk kifizetni a temetését.
Szita Szabolcs az eseményen hangsúlyozta: sok feladat van még az antiszemitizmus és az előítéletek elleni harcban, a múltról szólva pedig igazat kell mondani, mert különben bűnösök vagyunk. Emlékeztetett arra is, hogy nem szabad teljes népeket megbélyegezni, mert minden nép körében vannak hősök, illetve a bűnösökkel együttműködők is.