Nagyvilág

Két lemondás és egy letartóztatás a kormányban: válságba sodorta az újvidéki tragédia Szerbiát

Andrej ISAKOVIC / AFP
„A korrupció öl” feliratú plakátokkal tiltakoznak Milos Vucevic miniszterelnök lemondását követelve tíz nappal az újvidéki tragédia után, 2024. november 11-én Belgrádban.
Andrej ISAKOVIC / AFP
„A korrupció öl” feliratú plakátokkal tiltakoznak Milos Vucevic miniszterelnök lemondását követelve tíz nappal az újvidéki tragédia után, 2024. november 11-én Belgrádban.
Politikai válságba sodorta Szerbiát a november elsejei újvidéki tragédia. A vasútállomás előtetőjének leomlása 15 ember életét követelte, emiatt immár a második kormánytag mondott le, egyet pedig csütörtökön le is tartóztattak, tíz másik személlyel együtt. Közben ellenzéki tüntetések zajlottak a Vajdaságban, és egyetemi sztrájk indulhat a fővárosban. A Vajdasági Magyar Szövetség frakciója nem szavazza meg a kormány elleni bizalmatlansági indítványt, a magyar-szerb kapcsolatok erősítése pedig Aleksandar Vucic elnöknek is fontos: olajvezeték építése, illetve a paksi atomerőműben való szerb bevásárlás is napirenden van.

Tizenegy embert, köztük a pár hete lemondott építésügyi, közlekedési és infrastrukturális ügyekért felelős minisztert, Goran Vesicet is letartóztatták Szerbiában csütörtökön. Az őrizetbevételek főleg mérnököket érintettek, akiket a hatóságok összefüggésbe hoztak a november elsejei, újvidéki szerencsétlenséggel. Mint ismert, a Vajdaság fővárosában a Budapest–Belgrád vonal egyik kiemelt fontosságú vasútállomásának előtetője omlott le: 14 ember még a tragédia napján életét vesztette, a tizenötödik pedig múlt vasárnap hunyt el a kórházban.

A szerb ellenzéki lap, a Danas szerint az Egis nevű francia cég szerbiai leányvállalatának két mérnökét (két szerb szakembert) is őrizetbe vettek a hatóságok, ahogyan a vasútállomás felújításának vezető tervezője is a letartóztatottak között van. Az érintettek ellen a közbiztonság súlyos veszélyeztetése és az építési munkák szabálytalan végzése miatt emelnek vádat. Ha ezek igaznak bizonyulnak, akkor

2 és 12 év közti börtönre ítélhetik őket.

OLIVER BUNIC / str / AFP Goran Vesic szerb építésügyi miniszter 2024. november 4-én bejelenti lemondását.

Az állomás felújításával egy négytagú konzorciumot – két kínai, egy magyar és egy francia céget – bíztak meg. A hírek szerint e négy cég (China Railway International, China Communications Construction, a francia Egis és a magyar érdekeltségű szerbiai Utiber-leányvállalat) közül csak az Egis alkalmazottjai kerültek őrizetbe. Újvidéken egyébként számos kínai beruházás zajlik, erről korábban már a 24.hu-n is írtunk.

A csütörtöki letartóztatások érintettjei közül Goran Vesic exminiszter friss közleményében sajátos módon azt hangsúlyozta, hogy őt nem vették őrizetbe.

Nem tartóztattak le, önként jelentkeztem a rendőrségi hatóságok felhívására. Velük együtt érkeztem Újvidékre, hogy az illetékes szervek rendelkezésére álljak

– idézte a bukott politikust a vajdasági Szabad Magyar Szó. Vesic továbbra is azt állítja, hogy nincs büntetőjogi felelőssége a történtekben, és nyilatkozatától függetlenül jelenleg letartóztatásban van.

Szerdán lemondott a szerb bel- és külkereskedelmi miniszter, Tomislav Momirovic is, így ő a kabinet második tagja, aki a vasútállomáson történt szerencsétlenség óta megbukott. Momirovic volt az újvidéki állomásépítkezés döntő fázisában (2020 és 2022 között) az építésügyi miniszter – azaz Vesic elődjeként merült fel a felelőssége.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik