Nagyvilág

Megszólalt a magyar orvos, aki elsőként ért le az ezer méter mélységben rekedt barlangászhoz

dha / afp
dha / afp

Számos nehézséggel szembesültünk, hatalmas megkönnyebbülés volt, amikor tegnap este a hordágy felért a felszínre – mondta a hvg.hu-nak dr. Zádor Zsófia, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat orvosa, aki részt vett a mentőakcióban, amelynek keretében sikeresen a felszínre hozták a neves barlangkutatót, Mark Dickeyt, aki szeptember 2-a óta a dél-törökországi Morca-barlangban rostokolt.

Azzal kapcsolatban, hogy a mentőakció szervezői korábban azt nyilatkozták, ez volt az egyik legbonyolultabb földalatti mentés, amelyet valaha is végrehajtottak, az orvos azt mondta, ez részben amiatt volt, hogy egy még a mélységéhez képest is kifejezetten „technikás”, nehezen bejárható barlangról van szó, ahova egy kevesebb tapasztalattal rendelkező barlangász nem is tudna lemenni.

Hozzátette: ritkán fordul elő ráadásul az is, hogy ilyen körülmények között belgyógyászati betegség alakuljon ki, és habár elsősegély-készlet mindig van a barlangászoknál, más egészségügyi felszerelést és gyógyszereket nem visznek magukkal, így ezeket mind a felszínről kellett pótolni.

Zádor Zsófia az első különítmény tagjaként ereszkedett le a bajbajutott férfihoz, akkor még csak az expedíció tagjai voltak lent a barlangban, akik akkorra már kiépítettek egy tábort.

Úgy kell elképzelni, mint amikor az erdőben kirándul az ember, hálózsákban alszanak, bögrékben és lábosokban melegítjük az ételt, csak persze egy barlangban, a civilizációtól teljesen elzártan

– fogalmazott. „Egy kis kórházat rendeztünk be, kis intenzív osztállyal, minél kevesebb elektronikai eszközzel, amelyeket aránylag könnyen tudunk szállítani”, mondta. A barlangi mentő végül vasárnap este ért a felszínre.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik