A hírügynökség helyszíni riportja szerint a sűrűn lakott Tokióban augusztus közepén még naponta 6000 új fertőződést regisztráltak, most száz alatt van ez a szám a fővárosban, és erre 11 hónapja nem volt példa, írja az MTI.
A bárok és a személyvonatok újra zsúfolásig telve vannak, és a hangulat szinte fesztiváli, mintha a lehető legtermészetesebb volna, hogy a járvány pillanatok alatt visszahúzódott. Az óvatosságból annyi maradt meg, hogy általános a maszkviselés.
Az AP emlékeztet rá: Japánban – eltérően sok európai és más ázsiai országtól – a járvány idején nem volt kijárási korlátozás, csak néhány egészségügyi veszélyhelyzetet hirdettek ki, amely azt jelentette, hogy a vendéglátóhelyeket korábban zárták be, és ezek nem szolgálhattak fel alkoholt. De más közösségi helyek nyitva maradtak. A sport- és kulturális rendezvényeken az egészségügyi hatóságok csak a távolságtartást javasolták.
Mostanra a lakosság csaknem 70 százalékát beoltották, és feltűnően magas a 64 évnél fiatalabbak beoltottsági aránya. Ez utóbbinak a nyájimmunitáshoz hasonló hatása van Tateda Kazuhiro virológus professzor szerint. Ő azonban arra is figyelmeztetett, hogy külföldi tapasztalatok alapján a nagy beoltottsági arány nem ad teljes biztonságot, hiszen az oltóanyagok hatásfoka nem száz százalékos, és védőhatásuk idővel csökken.