A Krónikának Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár elárulja, a nemzeti konzultáció azt az eredményt hozta, hogy a koronavírus-járvány második hulláma idején a magyarok többsége nem akar a tavaszihoz hasonló korlátozásokat. Az Orbán-kormány ezért nem is állítja le az iskolákat, a gazdaságot.
A válaszadók világosan kimondták, hogy Magyarországnak működnie kell.
Az államtitkár beszél arról, hogy a járvány hatott a nemzetpolitikai programokra, de ezek nem szűnnek meg, a források döntő része megvan, a pénzt azonban inkább fejlesztésekre adják, nem társadalmi rendezvényekre. Trianon kapcsán azt mondja, fontos, hogy minél
több gyermek szülessen magyarnak ne csak Magyarországon, hanem a Kárpát-medencében is.
Szóba kerül, hogy a minap megtagadták tőle a beutazási engedélyt Kárpátaljára, amit az államtitkár azzal magyaráz, hogy Ukrajna nem tesz semmit a kapcsolatok rendezéséért. A szintén nem túl biztató magyar-román viszonyról, az államfő kirohanásáról Erdély vélelmezett kiárusításáról azt mondja, nem is várt tőle többet.
noha a magyarok szavazataival tudott elnökké válni, ebből eddig semmit nem viszonzott.
A hálátlanság történelmi gyökerei
Szerinte a román államfőnek szászként tudnia kell, hogy
a szászokat a magyar királyok hívták be az 1200-as évek elején Erdélybe, kiváltságokat, autonómiát biztosítottak a Királyföldnek, amit a magyar uralom idején élveztek. Az erdélyi szászok ezt úgy hálálták meg, hogy 1918. december 1-je után kimondták a Romániához való csatlakozást, ugyanakkor a történelem folyamán mindig a magyarok ellenségeit választották, például a Rákóczi-féle, valamint az 1848–49-es szabadságharc idején, de említhetjük a törökellenes harcokat is.
Bár a magyar-román viszony udvariasan korrekt, sok a régóta rendezetlen kérdés. Az államtitkár azt mondja, már az is valami, hogy Bukarest eltűri az Orbán-kormány oktatási, gazdasági és egyéb fejlesztéseit Romániában, ahol reményei szerint előbb-utóbb újra kormánypárt lesz az RMDSZ, amelyet a közelgő helyhatósági választásokon is támogatnak.
Mindig a legerősebbet támogatják
Stratégiai szövetségesünk az RMDSZ, őket támogatjuk, mert ők a legerősebbek. Nélkülük nem képzelhető el magyar politikai jövő Erdélyben.
Az államtitkár szerint a Kelemen Hunor vezette szövetség jelöltjei ellen induló magyarok sértik a magyar közösség érdekeit.
Azok a települések, ahol mi vagyunk 80–100 százalékos többségben, elviselik ezt, de szerintem az se jó megoldás, mert egymásnak ugrasztja az embereket. Nemrég találkoztam Josef Nogglerrel, a dél-tiroli tartományi parlament elnökével, aki elmondta: ha etnikai politizálását akarunk, akkor bárki bármilyen ideológiájú legyen, nem hatékony a többpártrendszer.
Dél-Tirolban rájöttek, csak úgy tudnak közösen dolgozni az ottani németekért, ha egy párt van, nem bír el többet nemzeti közösségük. A magyar kormány Erdélyben azt pártot támogatja, amelyik a legerősebb, ez jelenleg az RMDSZ, ezért arra is kér minden erdélyi magyart, hogy a szeptember 27-i választáson az RMDSZ jelöltjeire szavazzanak.
Kiemelt kép: MTI/Szigetváry Zsolt