Továbbra sem tudják, miben pusztult el több száz elefánt az afrikai Botswanában, a hatóságok azonban már kizárták annak lehetőségét, hogy mezőgazdaságban használatos kemikáliák okozták volna a tömeges pusztulást.
A környezetvédelmi minisztérium szombati tájékoztatása szerint kilenc növényvédőszert, valamint más, mezőgazdaságban használt vegyszert vizsgáltak meg, de a teszteredmények szerint egyik sem okozhatta az állatok halálát.
A minisztérium szerint ugyanakkor nem zárható, hogy természetes toxinok játszottak szerepet az állatok pusztulásában: bizonyos baktériumok képesen veszélyes toxinokat előállítani, különösen a pangó vízben.
A Future for Elephants természetvédelmi szervezet szerint további vizsgálatok szükségesek a katasztrófa okainak megállapítására.
A hatóságok 281 elhullott elefántot találtak az elmúlt hónapokban az északnyugati országrészben, az Okavango-folyó deltavidékén, más szervezetek 350 állat elpusztulásáról tudnak. Az elefántok agyarát nem vágták le, így kizárható, hogy orvvadászok végeztek volna velük.
Botswana amúgy védi elefántállományát, bár tavaly bírálatok érték a kormányt, amiért feloldotta a 2014-es elefántelejtési tilalmat. Az országban él a világ legnagyobb, 130 ezres elefántpopulációja.