Az Euronewsnak az Európai Bizottság igazságügyi biztosa azt mondta, új korszak jön, egyre többen támogatják Európában, hogy jogállamisági feltételekhez kössék az uniós pénzeket. A terjedelmes interjúban Didier Reynders arról beszélt, fontos az uniós források védelme, az EU pedig képes megakadályozni azok lenyúlását.
Nagyon fontos a csalások és a pénzügyi visszaélések elleni küzdelem, ehhez minden belső szervezeti erőforrásunk megvan.
Ugyanakkor új eszközöket is bevetnének a tagállamokban és a bizottságon belül is. Letettek az Európai Tanács elé egy javaslatot, amely szerint az uniós pénzeket felfüggesztenék, le is állítanák, ha nem bíznak egy tagállamban a jogállami szabályok megsértése miatt. Év végétől ráadásul feláll az Európai Ügyészség Laura Codruta Kövesi vezetésével, uniós szintű védelmet kapnak az uniós pénzek, mert az új szervezet akár büntetőeljárást is kezdeményezhet. A biztos elismerte, nehéz tárgyalásokra számít.
Pár évvel ezelőtt még beszélni sem lehetett volna ilyesmiről.
Szeptemberben leteszi az Európai Bizottság elé az első jelentést a jogállamiságról. Szerinte egyre többen vallják, hogy ha az EU több pénzt kér a tagállamoktól és elvárja, hogy az egyik tagállam polgárai legyenek szolidárisak, akkor
ők cserébe elvárhatják, hogy a másik tagállam érvényesítse a közös európai elveket, értékeket, és tartsa tiszteletben a jogállamisági normákat.
A vétójoggal rendelkező tagok miatt a tanácsban kemény vitákra számít, de úgy tapasztalja, az elmúlt időben ennek egyre nagyobb az elfogadottsága az Európai Parlamentben és a tagállamokban is, és idővel változhatnak a szabályok is.
Jelenleg két eszközön dolgozunk, az egyik a jogállamisági feltételrendszer, amellyel visszatarthatnánk forrásokat.
A tagállamokat próbálják meggyőzni, hogy csatlakozzanak az ügyészséghez. Lengyelország és Magyarország esetében is ezt szeretnék, de a részvétel önkéntes, ellentétben az Alapvető Jogok Nyilatkozatának betartásával. Annak megsértésekor be lehet fagyasztani a forrásokat, amire volt már példa a lengyeleknél.
A valódi mozgásteret az jelenti, amikor nyomást tudnak gyakorolni tagállamokra, a tagállamok finanszírozására. Brüsszel célja nem a büntetés, hanem a valódi, demokratikus változások elősegítése. A biztos elismerte, néhányan úgy értékelhetik, Brüsszel nyomást gyakorol, de a csatlakozással a tagállamok elkötelezték magukat az unió értékei (a jogállamiság, a demokrácia, sajtószabadság) mellett.
Ha egy ország belép az Európai Unióba, elfogadja a szerződés kettes cikkelyében foglalt értékeket. Onnantól fogva, mint a közösség tagja, ezeket az értékeket maximálisan tiszteletben kell, hogy tartsa. Mi nem kérünk ennél többet.
A biztos kiemelte, az Európai Bizottság nem kormánypárti, vagy ellenzéki szerepet játszik, értékeket képvisel.
Nem lehetetlen feladat ugyanazokat az értékeket alkalmazni az összes tagországban.
Kiemelt kép: Didier Reynders /Facebook