„Annyira el vannak keseredve, hogy az életük kockáztatásával menekülnek Mianmarból. A fénykép megmutatja, mi zajlik itt” – közölte a Reuters brit hírügynökség fotósa, Mohammad Ponir Hossain, aki a rohingja menekültválság eddigi talán legerősebb fényképét készítette el Bangladesben.
A fotón egy Mianmarból elmenekült rohingja anyukát lehet látni, kezében öthetes csecsemője holttestével. A kisfiú menekülés közben halt meg, miután a családot szállító halászcsónak zátonyra futott a bangladesi partok közelében, és a benne ülők a vízbe zuhantak – írta a Reuters.
A Hamida nevű nő férjével, Nasir Hameddel, valamint két kisfiával kelt át a Bengáli-öblön Mianmarból a bangladesi Shah Porir Dwip faluhoz. A csónakban összesen 18 menekült utazott.
Ponir elmondta: éppen az érkező menekülteket fényképezte, amikor meghallotta, hogy egy csónak zátonyra futott. „Gyorsan a helyszínre szaladtam,és ott egy halott kisgyereket sirató tömeget találtam” – közölte a fotós. Ekkor készültek az szívbemarkoló felvételek.
Az elmúlt hetekben több tízezer rohingja vállalta a több mint ötórás, életveszélyes utazást a Bengáli-öblön át kis halászcsónakokon, hogy a biztonságot jelentő Bangladesbe jussanak. Kevesebb mint három hét alatt már több mint 400 ezren menekültek át a határon, miután a mianmari hadsereg támadást indított ellenük.
Magas rangú ENSZ-tisztségviselők „az etnikai tisztogatás iskolapéldájaként” jellemezték, ami Mianmarban történik a rohingjákkal – írta a Reuters.
Kiemelt kép: REUTERS/Mohammad Ponir Hossain