A tévé megszólaltatta az aktivistákat, akik arról beszéltek, hogy embertelen körülmények között tartották őket fogva, négy napon át nem kaptak élelmet. Első nap vizet sem adtak nekik, vécére sem mehettek és állandóan verték őket. A foglyok fejére zsákot húztak, így nem láthatták elrablóikat.
A kijevi Majdan hét tüntetőjét csütörtök reggel engedték szabadon a krími Csonhar falunál. Velük együtt engedték el Szerhij Hajduk ellentengernagyot, az ukrán haditengerészet parancsnokát, akit előző nap vettek őrizetbe. A TSzN szerint az elfogott tüntetők szabadulásuk után egész nap a herszoni rendőrségen voltak, ahol tanúvallomást tettek a történtekről, és csak az esti órákban mehettek haza.
A tévé híradásából nem derül ki, hogy kik voltak a fogva tartók, de krími hírforrások korábban közölték, hogy Hajdukot a szevasztopoli ügyészségi szervek vették őrizetbe, hogy kihallgassák.
Az elraboltak között volt egy ukrán parlamenti képviselő, Anatolij Hricenko fia, Olekszij. Szabadulása után elmondta, hogy abban a helyiségben, ahol őt tartották fogva, még egy deszka sem volt, amelyre ráülhetett volna. A szoba nagyon nyirkos volt, ezért állva próbált aludni.
Ketten kórházban, többen még fogságban vannak
Egy 64 éves férfi, Anatolij Kovalszki azt mondja, hogy őt ugyan nem bántalmazták, de lelki nyomásgyakorlásnak, állandó megaláztatásoknak volt kitéve, tízpercenként kihallgatták, és mindig más ember jött be hozzá. Azt akarták megtudni, hogy hogyan jutottak el a Krímbe, az volt-e a szándékuk, hogy meghiúsítsák a függetlenségi népszavazást, ki finanszírozza a kijevi tüntetőket, illetve van-e valamilyen kapcsolatuk a krími tatárokkal.
A Makszim nevű húszéves férfival nagyon kegyetlenkedtek, őt bántalmazták leginkább, mert – elmondása szerint – fogva tartói az interneten találtak egy fényképet, amelyen ő látható a kijevi tüntetésen. Makszim szerint sokat verték, és meg akarták késelni. A férfi a tévében megmutatta a golyó – feltehetők gumilövedék – ütötte sebeit. Elmondása szerint mintegy háromszáz lövést adtak le rá.
Az elfogott kijevi tüntetők közül jelenleg ketten kórházban vannak rehabilitációs kezelésen.
A TSzN híradása szerint még nem minden Kijev-barát tüntetőt engedtek el a Krímben.