“Soha nem látott alacsony részvétel várható a választásokon, várhatóan a szavazati joggal rendelkező lakosság több mint fele nem megy el szavazni” – mondta az MTI-nek Öllös László politológus az utóbbi hónapok közvélemény kutatásainak eredményeire hivatkozva szombaton. Hozzátette: nagyfokú a bizonytalanság, mert a felmérések azt mutatják, hogy a részvételi szándékukat jelző választók egyharmada még közvetlenül a választások előtt sem tudta, hogy mely pártra adja majd le a voksát.
A parlamenti választásokon közel 4,3 millió választásra jogosult polgár vehet rész, akik megválasztják a 150 fős törvényhozást. Az előző, 2010-es parlamenti választásokon valamivel több mint két és fél millióan járultak az urnákhoz, a választásra jogosultak 58,83 százaléka. Az elmúlt egy hónap során nyilvánosságra hozott felmérések szerint a mostani választásokon 40-50 százalék közötti részvételi arány várható.
Reménytelenséggel és félelmekkel köti össze a parlamenti választásokat a megkérdezettek 51,7 százaléka az MVK közvélemény kutató ügynökség pénteken nyilvánosságra hozott felmérése szerint. Ugyanennek a közvélemény-kutatásnak az eredményeiből kitűnik, hogy csupán a választók 20,8 százaléka tekint optimizmussal és reménnyel telve a parlamenti választásokra.
“A magas szintű elkedvetlenedés egyik fő oka, legalábbis a kormánypártok választóinak részéről a kormány tavalyi bukása. Hiszen látni kell, hogy a kormányt nem az ellenzék buktatta meg, hanem a kormánypártok verték szét” – vélekedett Öllös László. Az úgynevezett Gorilla-botrányra utalva hozzátette: a választók elkedvetlenedésének másik jelentős oka pedig az utóbbi hónapokban kirobbant politikai botrányok voltak. Rámutatott: a választók emiatt úgy látják, hogy a politikusok csak a hatalmon maradás eszközeiként tekintenek rájuk.
Gyurgyík László szociológus szerint Szlovákiában jelenleg meghaladhatja a 400 ezret a magyar választók száma. Az ő szavazatuk megszerzését leginkább két párt tűzte ki célul. Ezek egyike a Berényi József vezette Magyar Koalíció Pártja (MKP), amely 1998-ban jött létre, és olyan szlovákiai magyar jobbközép párt, amely a szolidaritás értékeit is felvállalja. A másik ilyen párt a 2009-ben létrehozott, Bugár Béla vezette Most-Híd, amely szlovákiai, magyar többségű jobboldali polgári pártnak vallja magát.
A legutóbbi felmérés szerint az MKP és a Most-Híd is bejutna a parlamentbe a szombati választásokon.