A francia katonatiszt volt az, aki az 1995 júliusában elkövetett tömeges gyilkosságok előtt két évvel az ENSZ nevében védelmet ígért a kelet-boszniai muzulmán beékelődésnek.
A Srebrenicai Anyák nevű szervezet tagjai nem engedték meg az előre beharangozott időpontnál korábban érkező tábornoknak, hogy belépjen az emlékhely területére. Sok muzulmán bosnyák szemére veti Morillonnak, hogy nem akadályozta meg a tömeggyilkosságot, és “szerbbarátsággal” vádolják.
“Azért jöttem, hogy a Nyugat, Európa nevében bocsánatot kérjek…” – mondta Morillon, aki azonban elutasítja, hogy személyes felelősség terhelné a történtekért.
A tábornok 1992 szeptemberétől 1993 júliusáig állt az ENSZ boszniai védelmi erejének (UNPROFOR) élén. 1993 márciusában megígérte a boszniai szerb erők által ostromlott beékelődés lakosainak, hogy az ENSZ védelme alatt állnak, ő maga pedig “soha nem hagyja magukra őket”.
A Ratko Mladic vezette boszniai szerb fegyveresek 1995 júliusában elfoglalták a néhány száz, könnyű fegyverekkel felszerelt holland békefenntartó által védett Srebrenicát, s a következő napokban csaknem nyolcezer bosnyák férfit és fiút végeztek ki. A hágai Nemzetközi Törvényszék népirtásnak minősítette a történteket, Mladicot pedig háborús bűnök vádjával körözi.