A Katla kitörése tízszer erősebb lehet, s több hamu és magasabbra juthat a légkörbe, mint kisebb szomszédjából. A két hegy 20 kilométerre van egymástól, és feltehetően kapcsolatban állnak egymással magmacsatornákon keresztül.
Az Izland déli partvidékén lévő Katla az egyik leghosszabb izlandi gleccser, a Myrdalsjökull alatt van, s 500 méter vastag jégréteg borítja. A jég tömege kétszer annyi, mint amennyi az Eyjafjallajökull vulkán kitörésekor elpárolgott.
A Katla kedden nem mutatott aktivitást a geológusok szerint, akik a földkéreg mozgásait figyelik. A két vulkán a múltban párban működött. A legutóbbi három alkalommal, amikor a Eyjafjallajökull kitört, így tett a Myrdalsjökull is. Azt is figyelembe veszik, hogy a Katla átlagosan 80 évente lép működésbe, s az utolsó kitörése 1918-ban volt.
Egy esetleges kitörés áradással járna, akárcsak a múlt héten, amikor a vízzel kevert jég látványos zuhatagot produkált, háznyi jégtömböket sodorva magával. A hegy közelében élők már készülnek az evakuálásra.