Bár az egykor Tiborcz István érdekeltségében álló Elios Innovatív Zrt. eredményével nehéz versenyezni, azért az Európai Unió csalás elleni hivatalának (OLAF) vizsgálati anyagában kulcsszereplő szakértőnek sem lehet oka panaszra. A közvilágítási közbeszerzéseken taroló Elios szakértő-kivitelező, mindenes segítőjéről, a Horváth Dezső résztulajdonában álló SMHV Kft.-ről van szó. A cég árbevétele csak 2015-ben és 2016-ban haladta meg az egymilliárdot, tavaly azonban már megközelítette a kétmilliárd forintot.
Ez ugyan nem mérhető az Elios 2017-ben elért közel 5 milliárd forintos forgalmához, viszont Horváth Dezső nem is zuhant akkorát, mint a miniszterelnök vejének egykori érdekeltsége. Utóbbi 2015-ben 7,7 milliárdos árbevételt ért el, aztán a forgalma 2016-ra 1,7 milliárd zuhant. Ehhez igazodva a nyeresége 2015-ben csaknem elérte az 1 milliárd forintot, majd bezuhant 70 millió közelébe, 2017-ben pedig 282 milliós profittal vigasztalódhatott.
Amint arról korábban írtunk, az SMHV Kft., vagy akkori nevén Simó Kft. rendre megjelent az Elios közvilágítási közbeszerzései környékén. Megesett, hogy a közbeszerzést kiíró önkormányzatnak végzett szakértő munkát, majd az ennek alapján kiírt pályázaton befutó Elios oldalán vett részt a beruházás megvalósításában.
Horváth Dezső gyakori felbukkanása olyannyira szemet szúrt az OLAF-nak, hogy a jelentésben külön ki is térnek a vele kapcsolatos összeférhetetlenségre. A törvény szerint ugyanis adott közbeszerzés előkészítésében és lebonyolításában nem vehet részt olyan gazdasági szereplő, amelynek közös érdekeltsége van az ügylet valamelyik szereplőjével.
Megnéztük azt is, hogy az Elios külföldi terjeszkedésében szerepet vállaló cégek hogyan teljesítettek. Márciusban írtuk meg, hogy Szlovákiában olyan céggel alapított leányvállalatot, amely idehaza korábban (látszólag) a versenytársa volt. Az U Light neve az OLAF-jelentésben is több helyen felbukkan, és ez volt az a cég, amelyik a felcsúti közvilágítást felújította.
Az U Light 50 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik az ELIOS Slovakia s.r.o-ban, ezen kívül a cég korábbi tulajdonosa, Horváth Szilveszter, központi szereplője az Elios szerbiai terjeszkedésének is.
2016-ban volt ugyan egy kis visszaesés, de 2017-ben már újra emelkedett a forgalom, 864 millió forintra. Igaz, tavaly mindössze 2,7 millió forintos profitot termeltek.
Az általunk vizsgált cégek közül a GREP Green Lighting Zrt. hozta a legkisebb forgalmat, tavaly 291 millió forintos árbevételt tudott felmutatni. Igaz, ez is több az előző évi 2012 milliónál, és emellett 21 millió forint nyereséget is elkönyvelhettek.
A GREP is több ponton kapcsolódik az Elios-birodalomhoz: Pakson az Eliosszal alkotott konzorciuma nyerte a közvilágításra kiírt közbeszerzést, a már említett Horváth Szilveszter pedig érdekelt volt a GREP szlovák leányvállalatában, a GREP Slovakiában is.